Tepkiler AKP'yi uyandırdı: Belediyelerimiz yardımcı olacak

Artan yurt ücreti ve ev kiraları nedeniyle çok sayıda üniversite öğrencisi okulu bırakma noktasına geldi. 'Barınamıyoruz' diyerek bir süredir pek çok şehirde parklarda nöbet tutan gençleri AKP sonunda fark etti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki bir açıklamaya yaparak, "AK Partili belediyeler olarak seferberlik ilan ettik. Hangi öğrencimiz ihtiyaç sahibi ise belediyelere başvurabilir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 13:02
Tepkiler AKP'yi uyandırdı: Belediyelerimiz yardımcı olacak

Üniversitelerin yüz yüze eğitime dönmesiyle birlikte son günlerde en çok tartışılan konulardan biri barınma sorunu oldu. Üniversite öğrencileri, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere pek çok ilde parkalarda yatarak yüksek kira fiyatlarına ve yurt yetersizliğine dikkat çekiyorken AKP cephesinden ilk açıklama geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Bütün AK Partili belediyeler sonuna kadar öğrencilerimize yardımcı olacaklar" dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu artan kira fiyatlarına tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ona bir yanıt vererek, "Abartılacak bir sorun yok, ne abartıyorsun" demişti.

Sosyal medyada çok sayıda tepki gelmiş, öğrencilerin sabahladıkları parklara çok sayıda yurttaş destek için gelerek, yiyecek, içecek, battaniye gibi yardımlarda bulunmuştu.

'Belediyelerimiz, gençlere yer bulma konusunda yardımcı olacaklar'

AKP'li Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yaptığı yurt ihtiyacıyla alakalı görüşmesinde 'çok tatmin edici' cevaplar aldığını belirterek şunları söyledi:

"Bütün şehirlerde hazırlıklarını yapmışlar, kayıtlarını yapıyorlar. Gelen öğrencilere yardımcı olmak için müthiş bir çaba içerisindeler. Ev sahipliğinde bir kusur gösterilmiyor. Zaten yurtların fiziki şartları da eskiye oranla çok daha güzel. Bu konuda eminiz. Ancak gittiği şehirde yedekte kalanlar ya da yurt çıkmayanlar, öğrencilerimiz belki olabilir. Sebebi hiç önemli değil. Öğrencilerimizin barındırılması ve okula hazırlık dönemi için gençlerimize imkan sunulması için AK Partili belediyeler olarak bir karar aldık. Bugün içinde ülkemizde 1389 belediye var. Bunlardan 803'ü AK Partili belediyeler. Belediye başkanlarımız, bu çerçevede gençlere duyuruda bulunuyorlar. Ola ki müracaatınıza olumsuz cevap geldi veya yurt çıkmaması gibi bir durum söz konusu oldu, o zaman bize müracaat edebilirsiniz. Belediyelerimiz, gençlere yer bulma konusunda yardımcı olacaklar."

'Seferberlik ilan ettik'

Her ilde kamu kurumlarının misafirhaneleri olduğuna dikkati çeken Özhaseki,"AK belediyeler olarak öğrencilere gerekli destekleri de vereceklerini" dile getirdi.

Devlet yurtlarının beş yıldızlı otel konforunda olduğunu vurgulayan Özhaseki, yurt çıkmama ihtimaline karşılık AKP'li belediyelerin öğrencilerin müracaatlarını beklediğini ifade ederek, "Bütün AK Partili belediyeler sonuna kadar öğrencilerimize yardımcı olacaklar. Bu konuyu provokatif bir şekilde eylem sebebi yaparak sokağa dökülmek, bazı işgüzar muhalefetin işi olsa gerek. Biz iş yapma, insanlara yardımcı olma tarafındayız, öğrencilerimizin problemlerini giderebilme tarafındayız. O yüzden de AK Partili belediyeler olarak seferberlik ilan ettik. Önümüzdeki günlerde hangi öğrencimiz ihtiyaç sahibi ise belediyelerimize müracaat edebilirler. Arkadaşlarımızın tamamı onların hizmetinde olacaklar, yerlerini yurtlarını ayarlayacaklar" diye konuştu.