Tekin'den Seçmen Bilgi Kağıdı Uyarısı

Tekin'den Seçmen Bilgi Kağıdı Uyarısı
GÜRSEL TEKİN'DEN YSK'YA ÇAĞRI: BOYA YÖNTEMİNİ TEKRAR HAYATA GEÇİRELİM CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin:"Türkiye neredeyse çağdışı yöntemlerle seçim yapmaya çalışıyor""Siz bütün mekanizmaları oturtabilirseniz boyaya...

GÜRSEL TEKİN'DEN YSK'YA ÇAĞRI: BOYA YÖNTEMİNİ TEKRAR HAYATA GEÇİRELİM 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin:

"Türkiye neredeyse çağdışı yöntemlerle seçim yapmaya çalışıyor"

"Siz bütün mekanizmaları oturtabilirseniz boyaya gerek yok. Bu mekanizmalar oturmamışsa boyanın zorunlu olarak kullanılması gerekir"

"YSK'dan rica ediyoruz. Bütün bu şaibeleri ortadan kaldırmak için bir yol var. Eski yöntemi uygulamak zorundayız"

"Bu vatandaşların adına gelen belgeler acaba sahte oy kullanması için mi yapılmış? Bunları bilmiyoruz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin gönderildikleri adreste ikamet etmeyen vatandaşlara ait olduğunu öne sürdüğü onlarca seçmen bilgi kağıdını basın mensuplarına gösterdi.

Buna benzer Türkiye'nin her yerinde sayısız seçmen bilgi kağıdı olduğunu söyleyen Tekin, "Sadece bir kısmını getirebildim. Bunların hiçbiri buralarda ikamet etmiyor. Ama seçmen. Yurttaşlarımız haklı olarak YSK'ya, kaymakamlıklara, bütün kurumlara itiraz etmelerine rağmen bugüne kadar herkes konuşuyor. Aslında herkesin susup YSK'nin konuşması gerekirken, YSK suskun bir halde bekliyor. Almanya'daki sahte imamın yaptığı gibi. Bu vatandaşların adına gelen belgeler acaba sahte oy kullanması için mi yapılmış? Bunları bilmiyoruz" dedi.

DOLAYLI SAHTEKARLIK

CHP Gaziantep Milletvekili adayı Adile Merve Altınbaş ile birlikte partisinin Üsküdar Barbaros Mahallesi'ndeki seçim irtibat bürosunu ziyaret eden Tekin bir basın toplantısı düzenledi.

Avrupa ülkelerinde yapılan seçimlerde o ülkelerin yurttaşlarının en ufak bir kaygı taşımadığını söyleyen Gürsel Tekin, "Devletin kurumları mutlaka ve mutlaka eşit mesafede durmalı. Aslında bizim yasamızda seçime 6 ay kala 3 tane bakanlığı değiştirmek var. Bu üç bakan aynı zamanda seçimi tarafsız götürebilmesi için tarafsızlık ilkesi içinde çalışması gerekir. Bundan dolayı değişiyor. Aslında bu üç bakan başbakana değil YSK'ya bağlı olması gerekirken, bu da olmuyor. Kim geliyor? Bakan gidiyor, bakanın müsteşarı geliyor. Bakan gidiyor. Bakanın yardımcısı geliyor. Dolaylı bir sahtekarlıkla karşı karşıyayız" diye konuştu.

YSK AÇIKLAMA YAPMALI

Daha önceki seçimlerde oy kullanmasına rağmen 20 yıldır aynı adreste ikamet eden yüzlerce vatandaşa seçmen bilgi kağıtlarının gelmediğini söyleyen Tekin, " Yerine kim seçmen ? Faili meçhul. Bilinmeyen insanlar seçmen" dedi. Yanında getirdiği bazı seçmen bilgi kağıtlarını kameralara gösteren Tekin, "Yüzlercesi var. Sadece bir kısmını getirebildim. Bunların hiçbiri buralarda ikamet etmiyor .Ama seçmen. Yurttaşlarımız haklı olarak YSK'ya, kaymakamlıklara bütün kurumlara itiraz etmelerine rağmen bugüne kadar herkes konuşuyor. Aslında herkesin susup YSK'nin konuşması gerekirken, YSK suskun bir halde bekliyor. Almanya'daki sahte imamın yaptığı gibi, bu vatandaşların adına gelen belgeler acaba sahte oy kullanması için mi yapılmış ?Bunları bilmiyoruz. Bir varsayımda bulunmak istemiyorum. Onun için diyorum ki YSK bu konuda açıklama yapmalı. Bir önceki seçimde Gürsel Tekin olarak ben aynı evde oturuyorum, gidip oyumu kullanmışım. 2015'e gelmiş oyumu kullanacağım seçmen değilim. 21 yıl önce hakkın rahmetine kavuşmuş vatandaş, şuanda seçmen. Hani biz elektronik devlet olmuştuk. Hani gelişmiştik ?Utanmadan büyük Türkiye pankartları asıyorlar. Böyle büyük Türkiye olabilir mi ?Bu kaygılarımız giderilmeli" şeklinde konuştu.

ESKİ YÖNTEMİ UYGULAMAK ZORUNDAYIZ

Avrupa ülkeleriyle Türkiye'ye kıyaslandığında "Türkiye neredeyse çağdışı yöntemlerle seçim yapmaya çalışıyor" diyen Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: Siz bütün bu mekanizmaları oturtabilirseniz boyaya gerek yok. Bu mekanizmalar oturmamışsa boyanın zorunlu olarak kullanılması gerekir. YSK'dan rica ediyoruz. Bütün bu şaibeleri ortadan kaldırmak için bir yol var. Eski yöntemi uygulamak zorundayız. Sadece biz kaygı içinde değiliz. Dün bir çok ülkenin açıklamaları oldu. Hatta Amerika'da kırmızı çizgimizdir eğer bir şaibe olursa denildi. YSK'ya rica ediyorum. Eski yöntem boya yöntemini tekrar hayata geçirelim

9 MİLYON SEÇMEN FARAZİ OLABİLİR

Sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Seçmen sayısının ne olup olmadığı da ciddi bir tartışma konusu. Aslında bizim 56 milyon seçmenimiz var. Sürekli şöyle söyleniyor; '9 Milyon insan sandık başına gitmedi'. Bu ne kadar doğru bilmiyoruz. Belki bu 9 Milyon farazi bir rakam. Bu seçmen güncellemeyi YSK yapamadı" dedi.

"BÜTÜN PARTİLERİN OYLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Seçim şaibelerine karşı nasıl bir çalışma yürüttüklerinin sorulması üzerine Tekin, " Başka partilere oy veren yurttaşlarımızın oylarını da namus kabul edeceğiz, sahip çıkacağız. Asla izin vermeyeceğiz bir insanın oyunun çalınmasına. Bütün siyasi partilerin güvencesi biz olacağız. Ben aynı duyarlılığı bizim dışımızdaki siyasi partilerden de bekliyorum" diye konuştu.

"HIRSIZA HIRSIZ DEMEK SUÇ"

Bir soru üzerine Konya merkezli yapılan son operasyonları da değerlendiren Gürsel Tekin, " Yeni Türkiye talan Türkiyesi. Çalacaksın, hesap vermeyeceksin. Hesap sorduğun zaman hesap verir duruma gelirsin. Türkiye'de herkes yasaklandı. Ama bir tek şey yasak değil. Hırsızlık yapabilirsiniz. Çalabilirsiniz. Hatta hırsıza hırsız dediğiniz zaman suçlu olabilirsiniz. İşte bunların dediği bu yeni Türkiye'yi tarihin derinliklerine gömmek istiyoruz" diye konuştu.