TBMM İsveç'e NATO Yolunu Açtı!

TBMM İsveç'e NATO Yolunu Açtı!
İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 346 milletvekili oy kullandı. Milletvekillerinden 287'si kabul, 55'i ret oyu kullandı.

TBMM Genel Kurulu, Kuzey Atlantik Antlaşması'na (NATO) İsveç'in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi görüştü.

Teklif, 346 milletvekilinin katıldığı oylamada kabul edildi. Oylamada vekillerin 287'si kabul, 55’i ret, 4’ü de çekimser oy kullandı.

İYİ Parti, Saadet Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Yeniden Refah Partisi, DEM Parti ve Demokrat Parti oylama öncesinde teklife ‘hayır’ diyeceklerini belirtmişti. AKP, CHP, MHP ve DEVA Partisi ise teklife ‘evet’ oyu vereceğini açıklamıştı.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE BAŞVURUSU

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından İsveç ve Finlandiya 2022'de, NATO ittifakına katılmak üzere başvuruda bulunmuştu. Ancak Türkiye, terör örgütü olarak tanımladığı grupların iki ülke tarafından korunduğu gerekçesiyle başvurulara itiraz etmişti.

Türkiye, geçen sene Nisan ayında Macaristan ile birlikte Finlandiya'nın başvurusunu onaylamıştı. İsveç'in başvurusunu ise, Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütü olarak görülen PKK üyelerine yönelik sert adımlar atana kadar bekletmişti.

Stockholm, bunun üzerine herhangi bir terör örgütüne üye olmayı yasadışı hâle getiren bir yasayı uygulamaya alırken hem İsveç hem de NATO üyeleri Kanada ve Hollanda Türkiye'ye yönelik silah ihracatı politikalarını gevşetmişlerdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD'nin F-16 tedariği ve Kanada'nın Türkiye'ye yönelik bazı savunma ihracatı kısıtlarını kaldırması halinde TBMM'nin de İsveç'in NATO üyeliğine olumlu bakışını hızlandıracağına inandığını söylemişti.

NATO, İsveç’in ittifaka üyelik sürecinin temmuz ayına kadar tamamlanmasını bekliyor.