Sur'daki 'O' 6 Kişi Adliye'ye Çıkarılacak

Sur'daki 'O' 6 Kişi Adliye'ye Çıkarılacak
DİYARBAKIR merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık 2015 tarihinde başlatılan operasyon sürerken, 19 Şubat'ta Diyarbakır'da bulunan AB Türkiye Raportörü Kati Piri'nin de girişimleri sonucu Sur'dan tahliye edilen 6 kişinin sorgusu Diyarbakır...

DİYARBAKIR merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık 2015 tarihinde başlatılan operasyon sürerken, 19 Şubat'ta Diyarbakır'da bulunan AB Türkiye Raportörü Kati Piri'nin de girişimleri sonucu Sur'dan tahliye edilen 6 kişinin sorgusu Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde sürüyor.

Avukat Resul Tamur, 6 kişinin yarın adliyeye çıkarılacaklarını söyledi.

Diyarbakır'ın, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan merkez Sur İlçesi'nde, Hasırlı Mahallesi'nde çatışmalar sürerken, 19 Şubat'ta Diyarbakır'da bulunan AB Türkiye Raportörü Kati Piri ve HDP'li Milletvekillerinin girişimi sonucu buradan tahliye edilen 6 kişi Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Fahrettin, Hüsamettin, Sinem ve Fatma Ateş ile Ekrem Karatay ve Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan'dan oluşan 6 kişinin Emniyetteki sorguları sürerken, avukatları Resul Tamur, müvekkilleri ile ilgili el sıvapları ve barut izi tespit işlemlerinin sürdüğünü ve yarın 4 günlük gözaltı süresinin dolması nedeniyle Adliyeye çıkarılacaklarını söyledi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Diyarbakır Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, 18 Şubat 2016 tarihinde operasyon bölgesinde bulunduğu bildirilen vatandaşların bölgeden çıkmak istedikleri, hasta ve yaralılarının olduğu bilgisinin gelmesi üzerine gerekli tedbirlerin alındığı, ancak beklenen kişilerin gelmediği belirtilerek şöyle denildi:

"Benzer müracaatların devam etmesi üzerine, 19 Şubat 2016 tarihinde aynı şekilde gerekli tedbirler alınmış, saat 16.20 sıralarında Muallak Sokak istikametinden 3 bayan (Bayanlardan bir tanesi battaniye içinde yaralı) ve 3 erkek şahsın güvenlik güçlerine doğru geldikleri tespit edilmiştir. Söz konusu vatandaşlar Cumhuriyet İlk Okulu önünden alınmış, battaniye ile taşınan bayanın yaralı olduğu tespit edilerek zaman geçirmeksizin güvenlik güçleri tarafından, bekleyen 112 Acil Servis ambulansına teslim edilmiş, ilk kontrolüne müteakip hemen hastaneye sevki sağlanmıştır. Operasyon bölgesinden tahliye edilen diğer 5 şahsın ihtiyaçları karşılanmış, sağlık kontrolleri yaptırılmış ve adli ve idari işlemleri için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek çatışma bölgesinden güvenli bölgeye sevkleri sağlanmıştır."