Süleyman Soylu '10 bin dolar alan siyasetçi'nin ismini vermedi: İsmi savcıya veren polis

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'Mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi' tartışmasında savcılara isim vermediği ortaya çıktı. Deniz Zeyrek, 'Sıcak patates yargının kucağında kaldı' başlıklı yazısında ismi savcıya veren kişinin Soylu değil, polis olduğunu yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2021 17:42
Süleyman Soylu '10 bin dolar alan siyasetçi'nin ismini vermedi: İsmi savcıya veren polis

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den '10 bin dolar alan bir siyasetçi' olduğunu açıklamasıyla başlayan tartışmaların yankıları sürüyor. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında organize suç örgütü lideri Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi olduğunu açıklamıştı. Gündeme bomba gibi düşen bu ifadelerinden sonra Bakan Soylu'nun, bu siyasetçinin kim olduğunu açıklamaması nedeniyle muhalefetten tepkiler yükseldi. 

"Soylu’nun savcılara herhangi bir bilgi vermediğini öğrendim”

Öte yandan Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile Soylu arasında geçtiğimiz günlerde sürpriz bir görüşme yaşandı. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Soylu’nun önceki günlerde kendisinden söz konusu ismi isteyen Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile yaptığı 1,5 saatlik görüşmeyi değerlendirdi.

"Soylu’nun savcılara herhangi bir bilgi vermediğini öğrendim” diyen Zeyrek, “Peki Soylu savcılara isim vermemişse savcılar o ismi nereden öğrendi ve Şentop neden ‘O isim savcıda’ dedi?” sorusunu gündeme getirdi.

Gazeteci Deniz Zeyrek'in 'Sıcak patates yargının kucağında kaldı' yazısından ilgili bölüm şöyle: 

'İsmi savcıya veren Bakan Soylu değil, kolluk kuvvetleri'

“Araştırırken bu sorunun yanıtını öğrendim: İsmi savcıya veren Bakan Soylu değil, kolluk kuvvetleri. Polis, Peker ve örgütüyle ilgili birkaç soruşturma yürütüyordu. Bu soruşturmalardan birinde, ellerine bir elektronik mesaj geçti. Mesajda Peker'in AK Parti'den bir isme para ödediği yazıyordu. Polis olsanız ne yapardınız? Tabii ki onlar da amirlerine, müdürlerine bildirdiler. Müdürler ise Bakan Soylu'ya.

'O delil, soruşturma dosyasına girdi'

Bu noktada karar vermek gerekiyordu? O delil soruşturma evrakları içinde yer alacak mıydı? Yer alırsa bu AK Parti'ye zarar verir miydi? AK Parti'ye zarar verirse bunun faturası kime kesilirdi? Soylu televizyonda olayı açıkladıktan sonra başka seçenek kalmadı. O delil, soruşturma dosyasına girdi. Bakan Soylu da polis de kucağındaki sıcak patatesi yargının kucağına bıraktı. 

'Hukukun gereği yapılırsa o isim resmi olarak teşhir edilir' 

“Artık sıcak patates Soylu ve polisin değil, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve savcıların kucağında. Hukukun gereği yapılırsa o isim resmi olarak teşhir olur. Bu da olay yokmuş gibi hareket eden AK Parti'ye büyük zarar verir. O zararın faturası da Gül'e ve yargıya kesilir. Milletin payına da suç örgütünden parayı alanın değil, alanı teşhir edenin sorun yaşayacağı bir düzen düşer. Öyle olmasın diye, izlemeye, araştırmaya ve yazmaya devam!”