Soma Şehitleri Almanya'da Anıldı

Soma Şehitleri Almanya'da Anıldı
Soma şehitleri Almanya'da anıldıSoma'da geçtiğimiz yıl meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madenciler, Almanya'da anıldı. Soma'nın Kozluören Köyü Gençler Birliği Derneği tarafından eski bir madenci kenti olan...

Soma şehitleri Almanya'da anıldı

Soma'da geçtiğimiz yıl meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madenciler, Almanya'da anıldı. Soma'nın Kozluören Köyü Gençler Birliği Derneği tarafından eski bir madenci kenti olan Hamm'da gerçekleştirilen etkinlik, 301 şehir madencinin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Madencileri ölüme götüren şartların anlatıldığı etkinlikte, aradan geçen bir yıla rağmen yeterli önlemlerin alınmaması eleştirildi.

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Yöre insanı olarak maden kazasında akraba ve tanıdıklarını kaybeden Kozluörenliler, konuşmalarda,''Sizleri unutmadık, unutturmayacağız'' diyerek, madencileri acının birinci yıldönümünde andı.

ACIDAN DERS ÇIKARTILMALI

Anma etkinliğine katılan Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, madenci yakınlarının acılarını paylaştı. Eski bir maden kenti olan Hamm'da da yıllar önce büyük maden kazası yaşandığına vurgu yapan Petermann, kaza sonrasında alınan önlemler sayesinde Almanya'da madende ölümlerin önüne geçildiğini hatırlatarak,''Umarım Türkiye'de de gerekli, önlemler alınır'' diye konuştu.

ALMANYA İLE 100 YILLIK FARK VAR

Belediye ve Kozluören Derneği'nin öncülüğünde geçen yıl madenci yakınlarına verilmek üzere toplanan yardımları bizzat bölgeye giderek, ihatiyaç sahiplerine aktardıklarını hatırlatan Peterman,''Acıyı yerinde gördüm. Madenciler için yapılan mezarlığı ziyaret ettiğimde, baba ile oğulun yanyana yattığını gördüm. Bölgedeki bir madeni de ziyaret ettik. İzlenimimi sorarsanız, Almanya ile 100-150 yıl fark var diyebilirim. Yeraltından çıkanların elbiselerini değiştirecekleri ve banyo yapacakları düzenli yerlerin olmadığını gördükten sonra, güvenlik önlemlerinin hangi durumda olduğunu tahmin edebiliyorum. Madenlerdeki şartların düzeltilmesi taleplerinize katılıyorum. Hamm kenti olarak acılarınızı paylaşıyor ve sabır diliyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından 301 madenci anısına lokma dağıtıldı.