SOMA FACİASININ GÖRÜNTÜLERİ İLK KEZ YAYINLANDI

SOMA FACİASININ GÖRÜNTÜLERİ İLK KEZ YAYINLANDI
[youtubeSoma faciasında hayatını kaybeden 301 madenci ölüme böyle gitti... O görüntüler ilk kez yayınlandı.3 Mayıs 2014'te Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntülerine...

[youtube

Soma faciasında hayatını kaybeden 301 madenci ölüme böyle gitti... O görüntüler ilk kez yayınlandı.

3 Mayıs 2014'te Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği güne ait güvenlik kamerası görüntülerine ulaşıldı.

BBCTürkçe'den Rengin Arslan'ın haberine göre; İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün şu notu da dava dosyasına girmişti.

Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,

Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.

Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianame reddedilmişti. İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı'na iade gerekçesinde "Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi" gösterilmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edildi.

Bugün görülen davanın ilk duruşması sanıkların duruşmaya getirilmemesi sebebiyle gergin geçti. Dava 15 Nisan'a ertelendi.