SGK, vergi ve kamu borcu faizlerine zam: AKP bütçeyi boşaltıyor

SGK, vergi ve kamu borcu faizlerine zam: AKP bütçeyi boşaltıyor
CHP'li Özgür Karabat, AKP'nin faiz zamlarıyla birlikte büyüyen borcu sonrası, bütçenin kontrolden çıktığını ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, vergi, SGK ve kamu borçlarına uygulanan gecikme faizine yüzde 56 zam geldiğini ve yüzde 15 olan tecil faiz oranının da yüzde 24'e yükseldiğini ifade etti.

Enflasyonla birlikte iç borç için ödenecek faizin ana parayı geçtiğini ifade eden Karabat sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

Faiz lobisine çalışan AKP, faizlere zam yaptı. Vergi, SGK ve diğer kamu borçlarına uygulanacak aylık gecikme faizi %56 zamla %1,6’dan, %2,5’e yükseltildi. %15 olan tecil faiz oranı da yıllık %24’e yükseltildi.

Son bir yılda merkezi yönetim borç stoku 1,4 trilyon liralık artışla 3,4 trilyon liraya yükselirken, iç borç için ödenecek faizler enflasyonla birlikte kontrolden çıktı ve 2,2 trilyon liraya ulaştı. Ödenecek faiz, ana parayı çoktan geçti!

Bu tablonun en önemli sebebi enflasyon. Hükümet, enflasyonu kontrol edemediği sürece Türkiye’nin ödediği faiz katlanarak artacak. Faiz borcu büyüdükçe de bütçe iyice kontrolden çıkıyor.

1 trilyon liralık ek bütçe bile birkaç aya kadük kalacaktır. O yüzden AKP tasarruf ve reform yapmak yerine, iğneden ipliğe zam yapmaya devam edecektir.