Selde ‘çifte standart’ AKP'de istifa getirdi

Kastamonu Abana'da bir inşaatçı olan Metin Meşe kendisi, oğlu ve gelini AKP'liydi. Geçen yılki selden 300 bin lira zarar ettiği halde tek kuruş yardım alamamış. Sebebi, Abanalı olmaması. Ayrım yapıldığı için AKP'den istifa etmişler ailece.

Selden zarar görenlere devlet yardım yapıyor ya da zararlarını karşılıyor ama herkes yararlanıyor mu veya yardımın ölçüsü ne?Kastamonu Abana'da bir inşaatçı olan Metin Meşe kendisi, oğlu ve gelini AKP'liydi. Geçen yılki selden 300 bin lira zarar ettiğini anlatıyor. Ama tek kuruş yardım alamamış. Sebebi, Abanalı olmaması. Ayrım yapıldığı için AKP'den istifa etmişler ailece.

Batı Karadeniz üst üste aşırı yağışlar ve sele teslim oluyor. Geçen sene selde en çok mağdur olan bölgelerden biri Kastamonu'da Abana ve Bozkurt olmuştu. Bozkurt'ta onlarca kişi yaşamını yitirdi. Abana'da ise işyerleri zarar gördü. Mağdur olan isimlerden biri de Metin Meşe'ydi. Kastamonu Abana'da hafriyat ve inşaat işi yapan esnaf Metin Meşe, zararının tek kuruş bile karşılanmadığı söylüyor.

"Ben AKP'liyim, oğlum ve gelinim de AK Parti’deydi. Eğer AK Parti bize sahip çıkamıyorsa kendimize adres bulmamız lazım" diyerek ailece istifa etmişler. Zarar eden makinelerini gösteren Meşe, "Size göre bu demir yığını olabilir ama taş kırmada kullanılıyor. O günden beri yerinden elletmedim. Bugün alacak olsan 300 bine alamazsın" dedi.

'Yaşananları Süleyman Soylu'ya da söyledim'

Geçen yıl selin ardından yardım başvuru yapmış ama "sıfır zarar" tespit edilerek eli boş dönmüş. Meşe'ye göre hasar tespit eden liste şöyle: Abana Esnaf ve Zanaatkatlar Kooperatif Başkanı Cemal Güneysu, Abana Esnaf Odası Başkanı Engin Gürdoğan, Merkez mahalle muhtarı Mahir Ömrü, Abana AK Parti üyesi Yalçın Erdoğan ve AKP Belediye meclis üyesi Feridun Yıldız. Meşe, "Kaymakamla da görüştüm. Yalçın Erdoğan ben Metin Meşe için bir imza dahi atmam diyor" diye aktardı. Neden yardım alamadığını anlattı. "nedenini söyleyeyim ben Abanalı değilim yabancıyım o yüzden güçlenmesin büyümesin diye vermediler" dedi. Yaşananları geçen sene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de paylaştığını ancak bir sonuç alamadığını da söyledi.

Gül Gündüz/Halk TV