“Saray Türkiye’nin kaynağını tüketiyor”

“Saray Türkiye’nin kaynağını tüketiyor”
Mimarlar Odası Cumhurbaşkanlığı sarayındaki masa ve sandalye maliyetlerini açıkladı.SÖZCÜ'nün haberine göre;Cumhurbaşkanlığı sarayındaki masa ve sandalye maliyetlerini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan...

Mimarlar Odası Cumhurbaşkanlığı sarayındaki masa ve sandalye maliyetlerini açıkladı.

SÖZCÜ'nün haberine göre;

Cumhurbaşkanlığı sarayındaki masa ve sandalye maliyetlerini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ‘’ Oranın her şeyi para, Türkiye’nin kaynağını tüketiyor” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi sarayda düzenlenen yemek organizasyonundan yola çıkarak, masa ve  sandalyelerin  maliyetlerini hesapladı. Candan, basın mensuplarına Saray’dan çekilmiş bir fotoğrafı gösterirken şu değerlendirmeleri yaptı:

MOBİLYALAR: 600 metrekarelik balo salonlarının olduğu kaçak sarayda, ana binanın fuaye bölümünde  verilen fasıllı yemek organizasyonunda mobilyaların yaklaşık maliyetini hesapladık. Kaçak Sarayda makama göre masa düzeni kurulmuş. 12 kişilik 30 ahşap masa var. 21 kişilik de protokol masası var. Mobilyalar yurtdışından getirilip, ağırlıklı İtalyan ve Fransız mobilyaların kullanılmış.

FASILLI YEMEK: Türkiye’de çok az firmanın satışını yaptığı büyük ölçekli bu masaların 12 kişilik  olanının tanesi  25 bin ile 40 bin avro arasında değişiyor. Masaların tanesini 30 bin avrodan hesapladık. 21 kişilik masanın maliyeti ise 60 bin avro  civarında. Kolçaksız sandalyelerin tanesi maliyeti 2-5 bin avro arasında değişiyor. 21 kişilik masanın etrafında ise tanesi 5 bin avro olan kolçaklı sandalyeler var. Kaçak sarayda, fasıllı öğle yemeğinin yapıldığı mobilyaların maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira. Bu maliyet 6 bin 689 asgari ücretlinin maaşına denk.