'Sanayiyi ayakta tutuyorlar' demişti... AKP’li Özhaseki: Burası göçmen kampı değil

'Sanayiyi ayakta tutuyorlar' demişti... AKP’li Özhaseki: Burası göçmen kampı değil
Türkiye'deki sığınmacılar için “Bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tutuyorlar” diyen AKP’li Mehmet Özhaseki ağız değiştirdi. “Afgan göçmenlerle ilgili ülkeye gelmemesi hususunda elimizden geleni yapıyoruz" diyen Özhaseki "Burası göçmen kampı değil" ifadesini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Malatya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özhaseki, Türkiye'deki sığınmacı tartışmasında bu kez farklı bir değerlendirmede bulundu.

'Eimizden geleni yapıyoruz'

Özhaseki, Afganistan'dan gelen düzensiz göçmenlerle ilgili olarak sorulan soruya, "Afgan göçmenlerle ilgili ülkeye gelmemesi konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda, batının kendine has bir takım iç siyasi dengeleriyle yaptıkları konuşmaları da kınıyoruz. Kendilerine geri iade ediyoruz. Burası göçmen kampı değil ve o konuda da hiç sıcak bakmadığımızı da defalarca söylüyoruz zaten" dedi. 

'Burası göçmen kampı deği'

AKP Malatya İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Özhaseki, bir gazetecinin "Afganistan'dan Türk askeri geri dönüyor, tahliyeler başladı, bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca Afgan mülteciler karşısında yerel yönetimlerin herhangi bir talebi var mı sizden?" yönündeki sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Afganistan meselesinde pür teyakkuz halinde takip edilen bir ortam var. Zaten herkes olanı biteni biliyor. Orada nihayetinde bizim için önemli olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, Türk milletinin bir taraftan menfaatleri, bir taraftan da onurudur. Orada alınan kararlar, günlük olarak takip neticesinde verilmektedir. Afgan göçmenlerle ilgili ülkeye gelmemesi konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda, batının kendine has bir takım iç siyasi dengeleriyle yaptıkları konuşmaları da kınıyoruz. Kendilerine geri iade ediyoruz. Burası göçmen kampı değil ve o konuda da hiç sıcak bakmadığımızı da defalarca söylüyoruz zaten. Şu anda da yerel yönetimlerimizi ilgilendirecek kadar göçmen boyutu olduğunu da düşünmüyorum. Olursa da zaten onların tedbiri alınır. Bu konuda zaten devlet olarak da üzerimize düşeni yapıyoruz"

 

‘Sanayiyi onlar ayakta tutuyor’

Kayseri'de katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, sığınmacılarla ilgili soruya, “Bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar" yanıtını vermişti. 

Kendisinin de yabancı bir sığınmacıya iş verdiğini söyleyen Özhaseki, "Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor" ifadelerini kullanmıştı.