Saka Avcısına 6 Bin 746 Lira Ceza

BARTIN'da, koruma altındaki 10 saka kuşunu ağla tuzak kurarak yakalayan avcıya 6 bin 746 lira para cezası uygulandı, kuşlar doğaya bırakıldı.İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Potbaşı mevkisinde kurduğu ağla 10 saka kuşu avlayan...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Saka Avcısına 6 Bin 746 Lira Ceza

BARTIN'da, koruma altındaki 10 saka kuşunu ağla tuzak kurarak yakalayan avcıya 6 bin 746 lira para cezası uygulandı, kuşlar doğaya bırakıldı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Potbaşı mevkisinde kurduğu ağla 10 saka kuşu avlayan kişiyi suçüstü yakaladı. Haber verilmesiyle gelen Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri kuşlara ve onları yakalamada kullanılan ağ ve diğer düzeneklere el koydu. İsmi açıklanmayan avcıya, 'koruma altındaki yaban hayvanlarını avlama', 'tuzak, kapan gibi araçlarla avlanma', 'avcılık belgesi olmadan avlanma' suçlarından bin 746 lira, ayrıca kuşlar için de 5 bin lira tazminat bedeli olmak üzere toplam 6 bin 746 lira para cezası uygulandı. Nesli tükenme tehlikesinde oldukları için Kara Avcılığı Kanunu'na göre koruma altına alınan, güçlü ötüşlerinin yanı sıra baş ve kanatlarındaki kırmızı ve sarı renkleriyle de ilgi çeken saka kuşları ise kafeslerden çıkarılıp doğal yaşam alanlarına bırakıldı.