Rize'de Heyelan Felaketi! 2 Yıl Önce Çöken Yol Yine Çöktü!

Rize’nin Çayeli ilçesinde etkili olan sağanak, sel ve heyelana neden oldu. Boş 1 ev yıkıldı, park halindeki 1 araç sürüklendi, 8 ev tedbir amacıyla boşaltılıp, 24 kişi de tahliye edildi. Sağanak etkisiyle Rize-Güneysu yolu çöktü. Aynı yolun 2 sene önce çöktüğü ortaya çıktı.

Çayeli'de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sırasında bölgede taşkın ve heyelanlar meydana geldi. Sabah saatlerinde etkisini artıran yağış nedeniyle ilçedeki debisi yükselen bazı dereler taştı, bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

aa-20230825-31992943-31992934-rizede-siddetli-yagis-nedeniyle-8-ev-tedbir-amaciyla-bosaltildi.jpg

2 sene önce çöken yol yine çöktü!

Güneysu Deresi'nde su seviyesinin yükselmesi sonucu Rize- Güneysu yolunun 4’üncü kilometresinin çökme meydana geldi. Yolda 3 metre derinliğinde çukur oluşurken, olay anında şans eseri kaza yaşanmadı. Kara yolları ekipleri yolun ulaşıma açılması için çalışma başlattı. Ulaşım karşı şeritten kontrollü olarak sağlanıyor. Öte yandan aynı yolda 2 yıl önce de çökme yaşandığı ortaya çıktı. İlçede 14 Temmuz 2021'de 2 kişinin öldüğü sel ve heyelanda, bugün göçük yaşanan yolun 4 kilometre ilerisinde, Rize-Güneysu kara yolunda yaklaşık 4 metre derinlik ve 5 metre genişliğinde çukur oluşmuştu.

rizede-saganak-sel-ve-heyelana-neden-oldu-1-ev-yikildi-8-ev-bosaltildi-2-5174-dhaphoto2.jpg

1 ev yıkıldı

Heyelanda Kömürcüler Mahallesi'nde boş haldeki tek katlı 1 ev yıkılırken, AFAD ekiplerinin incelemesinin ardından çevre köylerde risk teşkil eden 8 ev tedbir amacıyla boşaltıldı. Evlerden tahliye edilen 24 kişi, güvenli bölgeleye alındı.

rizede-saganak-sel-ve-heyelana-neden-oldu-1-ev-yikildi-8-ev-bosaltildi-8383-dhaphoto1.jpg

1 araç heyelanda sürüklendi

Sel nedeniyle 5 köy yolu ulaşıma kapanırken, park halindeki boş 1 cip de sel ve heyelanda sürüklendi. Çevre ilçelerden gelen belediye ve İl Özel İdaresi ekipleri, iş makineleriyle yol açma ve temizlik çalışmalarına başladı.

rizede-saganak-sel-ve-heyelana-neden-oldu-1-ev-yikildi-8-ev-bosaltildi-8383-dhaphoto2-001.jpg

Kaynak:DHA

Etiketler :