Deprem Profesörlerinin Polemiğinde Prof. Naci Görür'den Prof. Ahmet Ercan'a 'Ağır' Yanıt

Deprem Profesörlerinin Polemiğinde Prof. Naci Görür'den Prof. Ahmet Ercan'a 'Ağır' Yanıt
Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Her an deprem olacağını gösteren bir kanıt gösterin" diyerek, Prof. Dr. Naci Görür'e seslenmişti. Yanıt gecikmedi.

Deprem gerçeğiyle karşı karşıya kalan Türkiye’de yer bilimciler, farklı açıklamalar ile uyarılarda bulunuyor. Deprem uzmanları ve jeologlar, olası bir depremde İstanbul’un uğrayacağı yıkıma dikkat çekiyor.

Sosyal medya hesabından da sık sık uyarılan yapan Prof Dr. Naci Görür, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte, “İstanbul’da kesinlikle 7’den büyük bir deprem olacaktır” diyerek “Depremin eli kulağında” olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Her an deprem olacağını gösteren bir kanıt gösterin" diyerek, Prof. Dr. Naci Görür'e seslendi. Görür "Deprem dirençli kentler yapalım, insanlarımız ölmesin söyleminden niye rahatsızlık duyarlar ki. Kendinize gelin" yanıtını verdi.

naci-gorur-ahmet-ercan1.jpg

ERCAN: SİYASETÇİLER VE MÜTEAHHİTLER PARA DEVRİŞİYOR

Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Naci Görür'e yönelik "İstanbul'da her an deprem olacağını gösteren bir tane kanıt gösterin size inanayım! Siyasetçiler ile mütahhitler sizin sözlerinizi kullanıp oy ile para devşiriyor. İnşaat ülkeye katma değer üretmeyen ölü yatırımdır. Yatırım sanayiye kaymalı. Lütfen" demişti.

naci-gorur3.jpg

GÖRÜR: KENDİNİZE GELİN

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Ercan'ın bu eleştirisine sosyal medya hesabından yanıt verdi. Depremi değil, depreme karşı önlem alalımı konuştuklarını vurgulayan Görür, şu açıklamayı yaptı:

"Arkadaşlar, zaman zaman, X’te yazışmalarınızı , sorularınızı, düşüncelerinizi okuyorum. Çoğunuz olumlu yönde ve olması gereken şekilde konuşuyorsunuz. Ama kimi arkadaşlarım sanki bu ülkede depremin konuşulmasından rahatsız oluyor. Korkmalarını anlıyorum. Korku insani bir duygu ama daha dün onbinlerce canımızı kaybettiğimiz bir ortamda ülkemizdeki kentleri deprem dirençli yapalım, insanımız ölmesin söyleminden niye rahatsızlık duyarlar ki. Biz burda depremi değil depreme karşı önlem alalımı konuşuyoruz. Lütfen içinize sevgi dolsun, kendinize gelin."

ahmet-ercan1.jpg

AHMET ERCAN NE DEMİŞTİ?

Prof. Ercan, İstanbul'da 2045'ten önce bir deprem beklemediğini söylemişti.