Parasını veren öldürüyor

Parasını veren öldürüyor
Çoğunluğu yurtdışından gelen avcıların ‘2020-2021 av sezonunda’ toplam bin 835 karaca, domuz, geyik ve dağ keçisi gibi canlıları öldürmesine izin verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, her yıl binlerce hayvan av turizmi adı altında ve para karşılığında katlediliyor. Hayvanları katleden avcıların büyük bir kısmı ise yurtdışından gelen yabancı avcılar.

Av sezonunda bin 835 hayvan katledildi

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; DKMP Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020-2021 av sezonunda av turizmi kapsamında bin 835 hayvan katledildi. Devlet bu katliamdan sadece bir sezonda toplam 26 milyon 857 bin TL gelir elde etti. Para karşılığında avlattırılan canlılar arasında yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, anadolu yaban koyunu ve kızıl geyik de yer alıyor.

Ayrıca, 2020-2021 av sezonunda 891 avcıya hayvanları katletmesi için verildi. Bu avcıların bin 558’i ise yurtdışından gelen yabancı avcılardan oluşuyor.

Yurtdışından binlerce avcı geldi

DKMP’nin verileri göre 2000 ile 2021 yılları arasında yurtdışından tam 21 bin 496 avcı, Türkiye’deki hayvanları katletmek için geldi. Türkiye’de ise 6 bin 735 yerli avcı hayvanları öldürdü. Yine 2000-2021 yılları arasında toplam 32 bin 116 yaban domuzu, 4 bin 268 yaban keçisi, 324 çengel boynuzlu dağ keçisi, 978 karaca, 664 kızıl geyik, 88 anadolu yaban koyunu, 2 kurt, 31 ayı ve 60 ceylan para karşılığında avlattırıldı.

‘Avcılık Eğitim Kursu’

Öte yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, her yıl ‘Avcılık Eğitim Kursu’ düzenliyor. Müdürlük, kursu ücret olarak ‘aday avcılardan’ da 302 TL belirterek avcılık eğitim kursunda eğitimlerin profesör, doçent, öğretim görevlisi ve okutmanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler tarafından verileceğini belirtmişti.

Av iptal edilmişti

Ayrıca, merkezi İstanbul’da bulunan Vegan Derneği Türkiye (TVD) ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği tarafından, Hayvanlara Adalet Derneği’nin (HAD) desteğiyle 27 Eylül 2021’de açılan davada nihai karar geçen mart ayında açıklandı. TVD tarafından yapılan açıklamada, Adana 2’nci İdare Mahkemesi’nin, ihalenin ‘hukuka aykırı’ olduğu gerekçesiyle, dava açıldıktan ancak 6 ay sonra avın iptaline karar verdiği belirtildi.

'Bu kaybın telafisi yok'

Vegan Derneği Türkiye (TVD) ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği tarafından sosyal medyada paylaşılan açıklamada, ‘‘Vegan Derneği Türkiye ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği olarak davayı kazanmış olabiliriz ama hayvanları kaybettik. Yaban keçileri yaşamlarını kaybetti. Bu kaybın telafisi yok. Avcılık tamamen yasaklanana kadar mücadeleye devam edeceğiz’’ denildi.

‘Av turizmi’ kapsamında Adana, Mersin, Hatay, Niğde ve Kayseri’de nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan 70 yaban keçisinin avlanmasına engel olmak için TVD ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Adana 2’nci İdare Mahkemesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açmıştı. 31 Mart 2022’ye kadar 18 parti halinde 70 yaban keçisi, ‘acente kotasının avlattırılması işi’ ihalesinin yürütmesinin acilen durdurulmasını ve iptalini talep dava dilekçesinde, yaban keçilerinin avlanması üzerinden maddi gelir elde edilmesinin ulusal ve uluslararası mevzuata aykırılık teşkil ettiği vurgulanmıştı.