Özel: Davutoğlu İtibarsızlaştırılıyor!

Özel: Davutoğlu İtibarsızlaştırılıyor!
Özel, AKP içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "itibarsızlaştırıldığını, liderlik vasıflarının sorgulandığını" söyledi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda...

Özel, AKP içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "itibarsızlaştırıldığını, liderlik vasıflarının sorgulandığını" söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

CHP Özel, "Başbakan'ı güçsüzleştirmeye çalışıyorlar. AKP içinden Cumhurbaşkanı'na yakın bir grup, Genel Kurul'da Genel Başkan'a özel olması gereken ayakta alkışlamayı başkalarına da yaparak bunu gösteriyorlar" dedi

MASA ŞARTI

Özel üçüncü toplantısında dağılan Anayasa Mutabakat Komisyonunun yeniden çalışması için CHP'nin şartları olduğunu bildirdi. Özgür Özel, "Şuana kadar bizimle bir temas olmadı. Bize yapılmış bir çağrı da yok. O masayı deviren, o masanın yeniden kurulma şartlarını ortaya koymalı. Biz CHP olarak ön şartlarımızı, bu masanın sağlıklı yürümesi için ne gerekli olduğunu söyledik, onların içinde bir cümle vardı, başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizle ilgili. Meclis başkanı telaşla masayı devirdi. Şimdi o masayı yeniden kurmak istiyor. Meclis başkanından bize resmi bir başvuru yok. Devirdiği masayı yeniden kuracaksa her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi masanın ayaklarıdır CHP için. Her masa gibi bu masanın da bir tablası olacak, o tabla da parlamenter sistemdir. Dört ayağı kursun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin o masaya ilk oturur, son kalkarız" diye konuştu.

DAVUTOĞLU'NU GÜÇSÜZLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Erken seçime gidilmesiyle ilgili bazı değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Özel, AKP içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "itibarsızlaştırıldığını, liderlik vasıflarının sorgulandığını" öne sürdü.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinin arandığına ilişkin, iktidara yakın fikir, düşün ve basın insanlarının açıklamalarının olduğunu" belirten Özel, "Başbakan'ı güçsüzleştirmeye çalışıyorlar. AK PARTİ içinden Cumhurbaşkanı'na yakın bir grup, Genel Kurul'da Başbakan'a, Genel Başkan'a özel olması gereken ayakta alkışlamayı başkalarına da yaparak bunu gösteriyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANINI FEZLEKELERLE İLGİLİ SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleri için hazırlanan fezlekelerle ilgili söylediklerini eleştirerek şöyle dedi: "Tozlu fezlekeleri raflardan indireceksek evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, rüşvete aracılık etme, kamu görevini kötüye kullanma suçlarından bugünkü AKP ki, fezlekeler daha çok kurucu üyeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. HDP'li milletvekili hakkında 135 tane fezleke var. Beni utandıracak hiçbir şey yok. Yayın yolu ile hakaret, devlet büyüklerine hakaret, kamu görevlisinin işini yapmasına engel olmak, ses ve görüntü kayıtları, Cumhurbaşkanına hakaret? Bizi utandıracak, yüzümüzü yere eğecek hiç bir şey yok. AKP'li milletvekilleri hakkında ise 350'nin üzerinde fezleke bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı fezlekeleri tozlu fezlekeleri indirecekse bu AKP içinde büyük bir tasfiyeye hazırlandığının işareti olarak görmek lazım. CHP'nin dokunulmazlıklara ilişkin görüşü hiç değişmedi. Kürsü dokunulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkları herkes için kaldıralım, herkes işlediği adi suçlarla yüzleşsin"

"ATEŞKESİ SON DERECE ÖNEMSİYORUZ"

Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe girecek olan ateşkesi son derece önemsediğini kaydeden Özel, "Türkiye IŞİD, El-Nusra Cephesini vurmak dışında bir şey yaptığı taktirde 27 Şubat tarihinde başlayacak olan ateşkesin başlamasına engel olacak bir tutum içinde olur, bunun Türkiye açısından çok ciddi sonuçları olabilir. Biz bu uzlaşıya Türkiye'nin de katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Özel, "Senin teröristin kötü, benim teröristim iyi dememek lazım, Nusra cephesini savunmaya geçen Cumhurbaşkanı, terörü kınayacaksa amasız, lakinsiz kınamalı. Nusra cephesine 'terörist' denildiğinde Sayın Cumhurbaşkanı 'ama, lakin' diyor." dedi.

SOMA DAVASI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yarın Soma duruşmasında ara karar verilmesinin beklendiğini ancak yeni Soma'ların yaşanmasına engel olacak bir arpa boyu yol alınmadığını belirtti.

Duruşmaya toplumun ilgisinin giderek azaldığını, son duruşmada salonun üçte birinin dolu olduğunu ifade eden Özel, "Eğer bu yalnız bırakma devam ederse, tahliyelerin devam etmesi kaçınılmazdır. Ailelerde, tutuksuz sanık kalmayıncaya kadar tahliyelerin süreceği, sonunda ailelerin ve ölenlerin suçlanacağı gibi bir kanaat var" diye konuştu.

Somalı işçilerin tazminatlarının sadece yüzde beşinin ödendiğini ve verilen sözlerin uçup gittiğini anlatan Özel, sözlerine şöyle devam etti:

"İşçilerin geri kalan tazminatlarının, şirket mallarının TMSF tarafından satılarak ödenmesine ilişkin kanun çıktı. Ancak sendika ile şirket arasında yapılan tazminatların ödenmesine ilişkin anlaşma gereği, TMSF bu görevini yerine getiremedi. Şirket ile Maden İş Sendikası arasında yapılan anlaşma gereği şimdiye kadar ödenmesi gereken 7 trilyonluk taksit de ödenmedi. Herhangi bir müeyyide de yok. Sendika ile gizli anlaşma yapıldı. Bunlar organize işler. İktidarın kontrolündeki sendikayla kurulan kumpas ortada."