Orman Bakanı Pakdemirli: Kemalpaşa ve Çatalca'da kasıt şüphesi var

Orman Bakanı Pakdemirli: Kemalpaşa ve Çatalca'da kasıt şüphesi var
Arife gününden 3 Ağustos tarihine kadar 158 orman yangını çıktığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kemalpaşa'da ve Çatalca'daki yangınlarla ilgili orman teşkilatımızın kasıt olabileceği konusunda ciddi şüpheleri var" dedi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son günlerde özellikle Kurban Bayramı süresince yaşanan orman yangınlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Arife gününden bu yana 3 Ağustos sonu itibarıyla 108 orman, 50 de kırsal yangınla mücadele ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli şu ifadeleri kullandı:

"Toplam 158 yangınla teşkilatımız mücadele etti. Gece gündüz uyumadan, bayram tatili yapmadan teşkilatımız mücadele etti. Tamamı söndürüldü, kontrol altında ya da soğutma çalışmaları sürüyor.

"Başka ülkelerde aylarca sürüyor, 8- 10 bin ev yanabiliyor. Daha yeni Yunanistan'da 94 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de 180 yıllık çalışkan bir orman teşkilatı var. Türkiye'de bu tip olaylara özellikle son yıllarda müsaade edilmedi."

"Kasıt konusunda ciddi şüpheler var"

Sabotaj iddialarıyla ilgili konuşan Bakan Pakdemirli "Kolluk kuvvetleri bu konuda çalışıyor. Kemalpaşa'da ve Çatalca'daki yangınlarla ilgili orman teşkilatımızın kasıt olabileceği konusunda ciddi şüpheleri var. Bu konu araştırılıyor. Neticesi kamuoyuyla paylaşılır. Ama yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı. Bunu baskılamamız lazım" dedi.

Bugün 21 orman yangını

Orman Genel Müdürlüğü 4 Ağustos Salı günü ülke genelinde 21 orman yangını çıktığını duyurdu. Bu yangınlardan 8'inin söndürüldüğü, 13'ünün kontrol altına alındığı duyuruldu.

Konuyla ilgili duyuruda, "Bugün 21 orman yangını ile mücadele ettik. Hepsini kontrol altına aldık. Fakat yangın sayımız artıyor. Çok dikkatli olalım. En büyük yangınlar ufak bir kıvılcımla ile başlıyor" ifadelerine yer verdi.