Onedio, Mardin ve Diyarbakır'daki Yangınlarla Dalga Geçti

Onedio, Mardin ve Diyarbakır'daki Yangınlarla Dalga Geçti
Onedio'nun, 20 Haziran'da Diyarbakır ve Mardin'in köylerinde çıkan yangın felaketini 'olimpiyat ateşi'ne benzettiği paylaşımı pes dedirtti! Paylaşımın ardından sosyal medyada tepkiler büyürken platform gönderiyi sildi.

Sosyal içerik platformu Onedio, Mardin ve Diyarbakır'ın köylerinde 37 yıldır bakımı yapılmayan elektrik kablolundan kaynaklı çıkan yangınla ilgili skandal bir paylaşım yaptı.

Onedio, 15 yurttaşın nve çok sayıda canlının yaşamını yitirdiği yangınlarla ilgi yayınladığı ırkçı paylaşımda, "Köylü şirinlerin başlattığı anız olimpiyat ateşi Mardin'e doğru ilerliyor" ifadeleri yer aldı.

gqyhvbcwwaabrxp.jpg

Sosyal medyada büyüyen tepkilere karşı platform paylaşımını kaldırdı. Fakat henüz bir açıklama yapmadı.

Platformun konuya dair açıklama yapmaması sosyal medyada tepkilerin büyümesini arttırdı.

TEPKİ VERENLERİ PROVAKOSYONLA SUÇLADI

Tepkilerin artması ile en sonunda grafiği hazırlayan karikatürist Sina Ateş, sosyal medya hesabından sayfasındaki hareketliliği görünce açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu belirtti.

"Cuma günü paylaşmış olduğum postun içindeki bir görselde Diyarbakır'daki yangınların anız kaynaklı çıktığı hakkında bir çalışma yapmıştım. Bugün ben de sizlerle beraber savcılığın sunduğu ön rapor hakkında bilgi edinerek, anız kaynaklı değil elektrik kaynaklı olduğu bilgisini aldım." diyen Ateş, özrü mesajı yayınlasa da tepki gösterenleri provokasyonla suçladı.

"ÖZÜR DİLERİM AMA.."

Ateş'in paylaşımı şöyle:

Hassasiyetinizi çok iyi anlıyor ve paylaşıyorum. Kederimi, derdimi, üzüntümü ya da neşemi farklı bir şekilde ifade ediyor olmak, o konuya üzülmediğim anlamına gelmemektedir. Niyetim kimseyi kırmak ya da üzmek değildir, hele ki böyle bir olayla.

Bu çizimleri yaparken de ne etnik ne de sınıfsal olarak ayrım yapmak asla aklıma gelmemiştir. Yine kalbini kırdığım ve aksine düşündürttüğüm varsa özür diliyorum. Ancak, bu postu provokasyon aracı haline getirip sayfayı saldırı altına tutmanızı da doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum.