Okan Tüysüz İstanbul'da 8 ilçeyi uyardı: Deprem anında 'pik ivmesi' çok yüksek olacak...

Okan Tüysüz İstanbul'da 8 ilçeyi uyardı: Deprem anında 'pik ivmesi' çok yüksek olacak...
İTÜ'lü Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, özellikle yapılaşma konusunda yapı ve kent bilimcilere ışık tutacak ve deprem anında "depremin yaratacağı ivme" olasılığına dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Marmara'da zemin yapısına dikkat çeken Prof. Tüysüz pik zemin ivmesinin en büyük olduğu sekiz ilçeyi açıkladı.


Habertürk’ten Alper Uruş’a konuşan jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, pik zemin ivmesinin (deprem karşısında zeminin sarsılma miktarı) hangi ilçelerde daha fazla olacağına yönelik tahminlerini paylaştı. Prof. Tüysüz,'' İstanbul’da pik zemin ivmesinin en büyük olduğu sekiz ilçeyi uyarırken, İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı da o oranda büyüyebiliyor dedi''.

Tüysüz, ivmeyi şu sözlerle açıklıyor:

Bir bölgede gelecekte, belli zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin olma olasılığı ve bu olasılığa karşılık gelen ivme belirlenebiliyor.

Deprem ivmesi, deprem dalgalarının bir bölge içerisinden geçtiği andaki hızlarının zamana karşı davranışını, dolayısıyla deprem karşısında zeminin sarsılma miktarını gösterir. İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı ve buna bağlı olarak hasar da o oranda büyük olacaktır.

Peak ground acceleration (PGA) olarak kısaltılan pik zemin ivmesi, bir yerde deprem esnasında meydana gelen maksimum yer ivmesine karşılıktır. Daha yalın ifadeyle pik zemin ivmesi, zeminin en fazla ne kadar sarsılabileceğini gösterir.

Hatay civarında 1,3 g

E-devletten ulaşılabilen ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’, farklı zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin ivme değerlerini gösteriyor. 0,8- 1 g arası kırmızı, 0,6- 0,8 g arası pembe, 0,4-0,6 g arası sarıyla belirtiliyor. 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremde pik zemin ivmesi, Hatay civarında 1,3 g değerine ulaşmıştı.

İstanbul

Tüysüz’e göre İstanbul’da 26 ilçe olası depremde 0,4-0,6 arasında pik zemin ivmesine maruz kalabilir.

0,6-0,8 arasında pik zemin ivmesi görülmesi beklenen ilçelerse şöyle:

  • Adalar
  • Avcılar
  • Bakırköy
  • Kartal
  • Pendik
  • Tuzla
  • Zeytinburnu
  • Beylikdüzü

Etiketler :