Naci Görür'den Korkutan Açıklama: O Bölge İmara Açılmamalı!

Naci Görür'den Korkutan Açıklama: O Bölge İmara Açılmamalı!
Bursa Gemlik'te meydana gelen depremin ardından uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama daha Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür'den geldi.

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 23 Şubat saat 15.14'te 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) açıkladığı bilgilere göre; deprem yerin yaklaşık 10,86 kilometre derinliğinde meydana geldi. Bu depremin ardından uzmanlar dikkat eken açıklamalar yaptı Gemlik ilçesinin fay hattı üzerinde olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili son noktayı Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür koydu.

Görür, Gemlik ilçesinin fay hattı üzerinde bulunduğunu söyleyerek 7 ve üzeri bir depreme dayanamayacağını vurguladı.

"YENİ İMAR VERİLMEMELİ"

Görür'ün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

"Arkadaşlar Gemlik hakkında sürekli görüş almak istiyorlar. Gemliğin konumu iyi değil. Gemlik Fayı üzerinde. Bu fay İznik ve Geyve Fayının devamı. Kuzey Anadolu Fayının Güney Kolunu oluşturuyor. Yapılan bazı çalışmalara göre 1999 depremlerinden sonra güney kolun enerjisi belirli bir miktar boşaltıldı. Ama buna rağmen Gemlik kesinlikle 7 ve üstü bir depreme dayanamaz.

Hem fayın üzerinde hem de kötü bir zemin üzerinde. Gemlik’te yeni imar ve iskan verilmemeli ve yapılar çevresindeki yüksek alanlara kaydırılarak özel inşaat ve mimari tekniklerle yapılmalıdır."