Naci Görür O Kenti Uyarmıştı: Ürküten Sözler: 'Katil Faylarla Çevrili'

Naci Görür O Kenti Uyarmıştı: Ürküten Sözler: 'Katil Faylarla Çevrili'
Geçtiğimiz günlerde yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayı'na dikkat çekerek “Bağırıyorum Tunceli’ye dikkat edin diye” demişti. Görür'ün bu uyarısının ardından gözler Tunceli'ye çevrildi.TMOOB Tunceli İKK sekreteri Uğur Beycan, "Katil faylarla çevrili" dedi.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden tam 1 yıl geçti. Uzmanlar bugün ise deprem bölgesi olarak Tunceli'yi işaret ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayına dikkat çekerek “Bağırıyorum Tunceli’ye dikkat edin diye” ifadesini kullandı. Bir çok fay hattınını çevrelediği kentte vatandaşlar tedirgin. TMOOB Tunceli İKK sekreteri Uğur Beycan, 'Kent depreme hazır mı?' sorusunu BirGün Gazetesi'nden Kayhan Ayhan'a değerlendirdi.

"KATİL FAYLARLA ÇEVRİLİ"

Tunceli'nin Kuzey Anadolu fay hattı (KAF) ile Doğu Anadolu Fay hatı (DAF) arasında kaldığını ve Ovacık, Pülümür fayları ile çevrili olduğunu kaydeden Beycan, "Bu iki fay hattı Tunceli ve çevre iller için ciddi anlamda tehlike arz ediyor. 7.2 üzeri bir deprem üretebilme potansiyeline sahip. Tabiri caizse katil faylarla çevrili. Henüz merkezi iktidar boyutunda kayda değer bir çalışma yok. Bugün merkezi iktidarla yerel yönetimlerin ortak çalışıp kent uzlaşısı altında kentlerimizi depreme hazırlamak gerekiyor" dedi.

"ÖMRÜNÜ TAMAMLADI"

Yedisu fayının bir önceki kırılımının 1784 yılında gerçekleştiğini kaydeden Beycan, "Bunlar 250 yılda bir tekrar eden kırılımlar ve bugün teknik ve bilimsel olarak ömrünü tamamlamış durumda" diye konuştu.

dersim-katil-faylarla-cevrili.jpg
Uğur Beycan

"BİNLERCE KİŞİ ZARAR GÖREBİLİR"

Kentte çok sayıda eski binanın olduğunu ve yıkılacak yapı stoğu öngörülerinin yüzde 1 civarında olduğunu kaydeden Beycan, "Kent merkezinde 3600 bina bulunuyor bu binalardan 36'ısının yıkılacağını düşünüyoruz. Her bir yapıda 10 daire var olarak hesaplayın. 360 daire eder. 4 kişilik aileden 1440 kişi yapar şehir merkezi nüfusunu 36 bin olarak düşündüğümüzde bu büyük bir rakam. Bunun daha da fazlası olabilir. Maraş merkezli depremlerde bilimsel öngörüden çok daha fazla yer yerle bir oldu. 310 binadan 38 bin 500 ü yıkıldı. Bu oran yüzde 10 oldu. Bizim burada öngörümüz de yüzde 1-5 arasındaydı. Bunun nedeni de imara açılmaması gereken alanlar seçim yatırımı için imara açıldı. Mühendislik hizmeti görmemiş yapılar imar affı kapsamına alındı" ifadelerini kullandı.