'Mursi, Türk Vatandaşı Olacak'

'Mursi, Türk Vatandaşı Olacak'
Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'nin idam cezasından kurtulmak için ülkesinin vatandaşlığından çıkabileceği öne sürüldü Mısır’da yayınlanan El Elam el Yum gazetesi, 2013’teki askeri müdahalenin ardından tutuklanan...

Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'nin idam cezasından kurtulmak için ülkesinin vatandaşlığından çıkabileceği öne sürüldü

 Mısır’da yayınlanan El Elam el Yum gazetesi, 2013’teki askeri müdahalenin ardından tutuklanan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 16 Mayıs’ta yargılandığı ‘hapishaneler baskını’ ve ‘casusluk’ davalarından aldığı idam cezasından kurtulmak için Mısır pasaportundan vazgeçerek başka bir ülkenin vatandaşlığına geçebileceğini yazdı. Mısır kanunlarına göre, yabancı ülke vatandaşları hakkındaki idam cezaları, mahkeme kararıyla iptal edilebiliyor.

Müslüman Kardeşler hareketinin Mursi’yi idam cezasından kurtarmak için Mısır vatandaşlığından çıkarma seçeneğinin işe yarayıp yaramayacağını araştırdığı belirtiliyor. Daha önce Müslüman Kardeşler’e mensup imam Salah Sultan’ın oğlu Muhammed Sultan, ABD vatandaşı olduğu için hakkındaki idam kararı iptal edilerek ABD’ye gönderilmişti. Muhammed Sultan, bu haktan yararlanmak için Mısır vatandaşlığından vazgeçmişti.

“TÜRK VATANDAŞI OLABİLİR”

Gazeteye demeç veren uzmanlara göre, çifte vatandaşlığı olmayan Mursi’nin Mısır yasalarındaki bu durumdan yararlanması pek kolay gözükmüyor. Fakat uzmanlara göre; Mursi’nin Türkiye vatandaşlığı alabileceğini ileri sürülüyor.

16 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mursi’ye verilen idam cezası hakkındaki karar 16 Haziran tarihine ertelendi. Mısır yasalarına göre idam dosyaları karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra mahkeme nihai kararını veriyor.