Milyonluk Yalı Soygununda Kaçtıkları Araç Yurtdışından

Geçtiğimiz cumartesi gecesi Sarıyer'de bulunan Memduh Paşa Yalısı'na giren 5 kişi, kasada bulunan 130 milyon TL değerindeki dövizleri alarak olay yerinden kaçtı. Polis olayla ilgili soyguna karışan 3 kişinin de bulunduğu 1'i kadın 10 kişiyi gözaltına aldı. Öte yandan soyguncuların kaçtıkları aracı 2 Mayıs'ta Türkiye'ye getirdikleri öğrenildi. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Geçtiğimiz cumartesi gecesi saat 03.30 sıralarında Kireçburnu Mahallesindeki Memduh Paşa Yalısı'nda film sahnelerini aratmayan bir soygun gerçekleştirildi. Reza Zarrab'ın eniştesine ait olan NAB Holding'in bulunduğu yalıdaki döviz ve ziynet eşyalarının yer aldığı 130 milyon liralık soygunun ardından İstanbul ve Edirne'de eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda, M.Ş., Y.B., A.A., B.Ç., A.K., S.Ç., B.K., R.K., D.Y. ve M.K. isimli 1'i kadın 10 şüpheli gözaltına alınırken, olay sırasında diğer soyguncuları yalıya alan ve alarm zillerini kapatarak etkisiz hale getiren güvenlik görevlisi Ahmet Yıldız ile Serdar Canpolat'ı yakalamak için çalışmalar sürüyor.

whatsapp-image-2024-06-14-at-11-12-50.jpeg

ARAÇ BULGARİSTAN'DAN GETİRİLDİ

İstanbul emniyetinin çalışmaları sürerken, soyguna ilişkin yeni detaylara ulaşıldı. Polis, ilk olarak olay sırasında şirkete ait bir güvenlik görevlisi tarafından içeri alınan kişilerin gerçekleştirdiği soygunda kullandıkları aracın izini sürdü. Saatler boyu onlarca güvenlik kamera görüntülerini mercek altına alan emniyet ekipleri, soyguncuların olay yerine geldikleri ve sonrasında kaçış için kullandıkları güzergahları tek tek inceledi, yabancı plakalı aracın izini sürdü. Yapılan incelemelerde, yalı soyguncularının kullandığı aracın Bulgaristan’dan B.K., A.C.K., S.Ç. ve G.M. tarafından 2 Mayıs’ta Türkiye’ye sokulduğu tespit edildi. Olay gecesinde 4 farklı sahte plaka takılarak kullanıldığı tespit edildi. Şüphelilerin bu araçla olay yerinden kaçtıkları öğrenildi.

whatsapp-image-2024-06-14-at-11-12-51.jpeg

GÜVENLİK KAMERALARINDAN TESPİT EDİLDİ

Soyguncular kaçarken otomobile 4 farklı sahte plaka takarak polis takibinden sıyrılmayı hedeflerken, polis soyguna doğrudan katılan 4 şüphelinin kimlik bilgilerini güvenlik kamera görüntülerinden tespit etti. Araç Pendik’te terk edilmiş halde bulundu, şüphelilerden A.A.’nın aynı ilçede sahibi olduğu kaporta dükkanında yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi.

KAPORTACIDA BULUNDU

Kaporta dükkanında yapılan aramalarda ise 692 bin dolar, 200 bin avro, 20 bin lira para ve 900 gram ziynet eşyası, kasa açmada kullanılan manyetik matkap, sahte plaka uyuşturucu, kripto para soğuk cüzdanI ve 3 cep telefonu ele geçirildi. Şüpheliler arasındaki B.Ç. de Fatih’e evinde saklanırken yakalandı. Yakalandığında üzerinden 4 bin 400 dolar, yüzük ve 9 bin TL para çıktı. Plana sadık kalarak firar eden, ancak polisten daha fazla kaçamayan Y.B. ise Bahçelievler’de gözaltına alındı, yakalandığında üzerinden bir şey çıkmadı. İl dışına kaçmayı başaran şüphelilerden B.K. ve A.C.K. ise Edirne’de yapılan operasyonla gözaltına alındı. Soygun sonrasında kaçış için kullanılan aracın Türkiye’ye girişinde rol oynayan S.Ç. ile G.M.’nin arabayı İstanbul il sınırlarına getiren kişiler olduğu öğrenildi.
Söz konusu operasyonlarda 692 bin 200 dolar, 200 bin euro, 20 bin TL 900 gram ziynet eşyası, olayda kullanılan sahte plaka, matkap, kripto paralarda kullanılan soğuk cüzdan ve 3 cep telefonu incelemeye alındı.

SUÇ DOSYALARI KABARIK ÇIKTI

Gözaltına alınan 10 şüphelinin suç dosyaları da kabarık çıktı. Suçlar arasında görevli memura direnme, hırsızlık, sahtecilik, uyuşturucu, gasp, yaralama, dolandırıcılık ve çocuğa cinsel istismar gibi suçlardan kayıtları olduğu öğrenildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından 10 şüpheli İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

whatsapp-image-2024-06-14-at-12-48-23.jpeg

Kaynak:halktv.com.tr