MetroPoLL'den 'genç seçmen' anketi: 'Kararsız' ve 'protesto oy' oranında artış

MetroPoll Araştırma Şirketi'nin yaptığı 'genç seçmen' anketinde, önümüzdeki seçimde ilk kez oy kullanacak seçmenlerin kararsız ve protesto oy kullanma oranında artış olduğu belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Temmuz 2021 16:37
MetroPoLL'den 'genç seçmen' anketi: 'Kararsız' ve 'protesto oy' oranında artış

Metropoll Araştırma şirketi, 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde yaşı tutmadığı için sandığa gitmemiş olan genç seçmenlerin analizini kamuoyu ile paylaştı. 

'Önümüzeki seçimde ilk kez oy verecek seçmenler' başlığıyla yayımlanan araştırmanın en dikkat çekici verisi 'kararsız' ve 'protesto oy' kullanacağını söyleyen katılımcıların oranındaki yükseliş oldu. 

'Kararsızım' ve 'protesto oy' yanıtını verenlerin toplamı yüzde 24.2 çıktı.

Cumhuriyet'in haberine göre; Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? sorusuna genç seçmenlerin yüzde 25.4 AKP, yüzde 21.7 CHP, yüzde 7.4 MHP, yüzde 4.1 HDP, yüzde 3.6 İYİ Parti, yüzde 1.5 DEVA Partisi, yüzde 0.6 Gelecek Partisi, yüzde 0.6 ise diğer yanıtını verdi.

Metropoll Araştırma Başkanı Özer Sencar, sosyal medya hesabından yaptıkları araştırmanın sonuçlarını 'Meraklısına' notuyla paylaştı. Sencar, şu ifadeleri kullandı:

"Meraklısına, Ocak 2020’den Haziran 2021’e kadar gerçekleştirilen 18 aylık Türkiye’nin Nabzı araştırmasının datası birleştirilerek yapılan analize göre 24 Haziran 2018 MV seçiminde yaşı tutmadığı için oy kullanmamış genç seçmenlerin bu pazar seçim olsa oy tercihleri.

Ocak 2020'den Haziran 2021'e kadar 18 aylık Türkiye'nin nabzı verileri bir araya getirilmiş ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçiminde yaşından dolayı oy kullanmamış genç grup istatistikleri olarak incelenmiştir"

metropolll.jpgmetropol-22.jpg