MetroPOLL'den HDP anketi: Parti kapanırsa AKP'den Kürt seçmen oyu kopar, çoğu CHP'ye geçer

MetroPOLL Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, HDP’ye açılan kapatma davasının AKP'nin seçmen kitlesine nasıl yansıyacağını, "AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oy kopar. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur" ifadeleriyle açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2021 17:09
MetroPOLL'den HDP anketi: Parti kapanırsa AKP'den Kürt seçmen oyu kopar, çoğu CHP'ye geçer

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada iddianamenin oybirliğiyle kabulüne karar vermişti.

DW Türkçe’den Hilal Köylü’ye konuşan MetroPOLL Araştırma Başkanı Sencar, son araştırmalarının detaylarını paylaştı. 

MetroPOLL'ün araştırmasına göre, İYİ Parti seçmeninin yüzde 60’ının HDP’nin kapatılmasını destekliyor. Öte yandan kapatma davası öncesi HDP’ye dönük saldırıların da İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettiklerini aktaran Sencar, “Şimdi temel soru Erdoğan’ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır” şeklinde konuştu. 

'Diyelim ki kapattılar'

Kendi düşüncesini de açıklayan Sencar, “Erdoğan’ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim” dedi. 

Kapatma davasının seçmenin oy eğilimini nasıl etkileyeceğini iki olasılık üzerinden değerlendiren MetroPOLL başkanı "Diyelim ki kapattılar" deyip dikkat çeken şu değerlendirmeleri yaptı:  

'Dağılanların çoğunluğu CHP’ye gider'

"HDP’nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP’ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir.

'AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir'

'Oyların rengi değişir' diye ifade ettiği tabloyu ise şöyle anlattı:

"HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. 

Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25’i AKP’ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP’li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez."

Seçim barajı 

 

AKP’nin üzerinde çalıştığı seçim yasasındaki değişiklik çalışmalarına da değinen Sencar, seçmenin oy tercihinde parti kapatmaktan çok seçim barajının daha etkili olacağını savundu.

 

Sercar, yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 7’ye ya da 5’e çekilmesi durumunda Haziran 2015’te yüzde 13’ün üstüne çıkan HDP oylarından Kürt olmayanlarının bir kısmıının “HDP’nin baraj sorunu kalmadı” düşüncesiyle kendi partilerine gidebileceğini kaydetti.