Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranını yüzde 19’da sabit tuttu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Haziran 2021 14:24
Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplandı. Merkez Bankası PPK’da alınan kararla politika faizi yüzde 19’da sabit kaldı. Eski Başkan Naci Ağbal döneminde mart ayında yapılan PPK’da faiz 200 baz puanlık artışla yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltilmişti. Merkez Bankası’dan yapılan açıklamada, “Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir” ifadesi kullanıldı.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği belirtilen açıklamada, "Bununla beraber, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentileri uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerini sürdürüyor" denildi.  

Enflasyon vurgusu 

Merkez’den yapılan açıklamada enflasyon riskinin devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:

“Son dönemde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır.  Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, ‘Nisan Enflasyon Raporu’ tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.”