Fed faiz kararını açıkladı!
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.06.2021 21:58

Fed faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faizleri değiştirmedi ve politika faizini yüzde 0 - 0.25 aralığında tuttu.

Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi, 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Fed'in 2021 yılına ilişkin büyüme beklentilerindeki güncelleme ekonomik aktiviteye yönelik iyimser bakışını da ortaya koydu.
ABD Merkez Bankası (Fed), federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed yetkilileri faizi sabit tuttu ancak 2023'ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve ekonomi toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti ve İstihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözü verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının ardından yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD'de Kovid-19'un yayılmasını azalttığını belirtirken "Bu ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” ifadeleri kullanıldı.

Fed, aşkın rezervler üzerindeki faizi ise yüzde 0.10'dan yüzde 0.15'e yükseltti.

Büyüme beklentisi yükseldi

Fed'in ekonomik projeksiyonlarında 2021 büyüme beklentisinin yukarı yönlü revize edildiği görüldü. Son projeksiyona göre Fed'in 2021 ABD büyüme beklentisi yüzde 7 oldu. Önceki tahmin yüzde 6,5 düzeyindeydi.

2022 beklentisi ise yüzde 3,3 seviyesinde korundu. 2023 beklentisi ise yüzde 2,2'den yüzde 2,4 seviyesine çıkarıldı. Son olarak uzun vadeli büyüme beklentisi yüzde 1,8'de kaldı.