Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.06.2021 16:47

Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor

Merkez Bankası konut fiyat endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre, nisan ayında konut fiyatları yüzde 2 oranında arttı.

Konut Fiyat Endeksi (KFE), nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2 oranında arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi'ni açıkladı. Buna göre, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artan konut fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 32,4, reel olarak ise yüzde 13 oranında yükseldi.

TÜİK 'konut satışları 13,8 oranında geriledi' demişti

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nisan ayında açıkladığı verilere göre, konut satışları nisan ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 13,8 oranında geriledi. Nisan ayında Türkiye genelinde 95 bin 863 konut satıldı. Mart ayındaki konut satışı rakamı ise 111 bin 241 olmuştu.

Üç büyük ilde artış devam etti

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde; 2021 yılı nisan ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 1,5, 1,5 ve 1,4 oranlarında artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 28,6, 29,8 ve 34,3 oranlarında artış gösterdi.