Memleket Partisi'nde istifalar devam ediyor: Kurucusunun bile hukukunu koruyamayan...

Memleket Partisi Siyasi Etik Kurulu Başkanı Yusuf Sel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu. Sel paylaşımında, "Kurucusunun bile hukukunu koruyamayan Memleket Partisi'nden ayrıldım. Kendilerine başarılar dilerim" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 20:22
Memleket Partisi'nde istifalar devam ediyor: Kurucusunun bile hukukunu koruyamayan...

Muharrem İnce'nin başında olduğu Memleket Partisi'nin yönetiminde istifa depremi yaşandı. Partide Siyasi Etik Kurulu Başkanı olarak görev yapan Yusuf Sel, istifa ettiğini açıkladı.

Sel, istifasına dair Twitter hesabı üzerinden yaptığı kısa açıklamasında "Kurucusunun bile hukukunu koruyamayan Memleket Partisi'nden ayrıldım. Kendilerine başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

CHP'nin Edremit eski ilçe başkanlarından Av. Yusuf Sel, partisinden istifa ederek, Muharrem İnce önderliğindeki Memleket Hareketi'ne dahil olduğunu açıklamıştı. Hareketin daha sonra partileşmesiyle Memleket Partisi'nin de kurucuları aralarında yer alan Yusuf Sel, "Genel Başkan Danışmanı” olarak parti yönetimi kadrosunda görev almıştı. Sel, daha sonra da partide oluşturulan Siyasi Etik Kurulu'nda başkanlık görevine getirilmişti.

Ne olmuştu?

halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz 25 Şubat 2022'de kaleme aldığı, "Memleket Partisi çatırdıyor, Teğmen Çelebi istifa yolunda" başlıklı yazısında, "Muharrem İnce'nin kurduğu Memleket Partisi, kuruluşunun dokuzuncu ayı dolmadan çatırdadı. Art arda ihraç ya da istifa haberleri geliyor" demiş ve 82 kurucudan 27'sinin o ana kadar istifa ettiğini yazmıştı.

Saymaz aynı yazısında parti ile ilgili, "İnce'nin tek adam yönetimi kurduğu, WhatsApp'ta bazı partililere hakaret ettiği, tweet atma yasağı koyduğu ileri sürülüyor. Partide kadınların taciz edildiği, bir kurucuya "Kuyruklu Kürt" denildiği savunuluyor. Kemalistlerin dışlandığı ve 10 Aralık'çıların partiyi ele geçirdiği iddia ediliyor. İnce'nin Ekrem İmamoğlu ile pazarlık masasına oturduğu söyleniyor" ifadelerini kaleme almıştı.

Saymaz'ın aynı yazısında görüştüğü Mehmet Ali Çelebi ise , "En çok sıkıntı yaşadığımız konu şu: Disiplin dosyalarının işletilmemesi. Partide iftira üreten ve yayanlar var. Kadınlara yönelik iftiralarla manevi şiddete sessiz kalınmamalı. Ayrımcılık yapanlar var. İl başkanı çıkıyor, kurucuya etnik ayrımcılık yapıyor. Kuruluş ilkelerine aykırı tutumdan bahsim, biri bu. Kuruluş ilkelerinde, ayrımcılığa karşı olmak var. Ama başkanın böyle diyor, sümenaltı ediyorsun. Olmaz" demişti.