MEB, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eğitimci sayısını açıklamıyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 14.05.2021 12:14

MEB, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eğitimci sayısını açıklamıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren eğitimci sayısı kaçtır?” sorusuna, “Öğretmenler ve okul çalışanları için öncelikli aşı uygulaması devam etmektedir” yanıtını verdi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, Bakan Selçuk’a, 8 Ocak’ta Covid-19’un okullardaki yayılımına ilişkin sorduğu soruya anlaşılır bir yanıt alamadığını kaydetti. Bakan Selçuk’un sorulara yanıt vermediğini ve genel geçer açıklama yapmakla yetindiğini ifade eden Karabat, “Önergede geçen sorularda net cevaplar talep edildiği halde, kurumdan gönderilen yanıtta soruların hiçbirine açık ve anlaşılır yanıt verilmediği görülmüştür” dedi. CHP’li Karabat, TBMM’nin bilgi edinme ve denetim yolunun tam olarak yerine getirilemediğinin altını çizerek, Bakan Selçuk’a aynı soruları yeniden yöneltti.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Karabat’ın önergesinde, “Covid-19 testi pozitif çıkan MEB personeli sayısı kaçtır? Salgında yaşamını yitiren eğitim personeli sayısı kaçtır? Önergenin cevaplandığı tarih itibarıyla Covid-19 tanılı olup karantinada bulunan personel sayısı kaçtır?” soruları yer aldı. Buna karşın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir kez daha sorulara yanıt vermemeyi tercih etti.

Karabat’ın ikinci önergesine verilen yanıtta, “Öğretmenler ve okul çalışanları için öncelikli koronavirüs aşı uygulaması devam etmektedir. 14 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 425 bin 430 çalışanımız aşı için randevu sistemine dâhil edilmiştir” ifadeleri kullanılırken, Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren eğitimci sayısına yine açıklık getirilmedi.