MASAK, Sezgin Baran Korkmaz iddialarını yalanladı

MASAK, Sezgin Baran Korkmaz iddialarını yalanladı
Mafya lideri Sedat Peker'in videolarında bahsettiği ve hakkında kara para aklamaktan dava açılan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında iki aynı rapor hazırlandığı iddiasına yönelik MASAK açıklama yaptı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere MASAK'ın görev ve yetkileri arasında suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin olarak önlemler geliştirmek, analiz, araştırma ve inceleme yapmak bulunmaktadır. Bu kapsamda iddia edildiği gibi 5 Kasım 2020 tarihli yazıyla herhangi bir rapor gönderilmemiştir. Anılan tarihteki yazıda aklama suçu incelemesinin denetim elemanları tarafından yapılmasının uygun olacağı ve bu doğrultuda Başkanlığımızca görevlendirme yapıldığı belirtilmiştir. 

Aklama suçuna ilişkin bulgulara yer verilen ve denetim elemanları tarafından hazırlanan ara rapor 28 Aralık 2020 tarihinde ve nihai rapor da 20 Ocak 2021 tarihinde soruşturma makamlarına gönderilmiştir. Dolayısıyla MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı ne demişti? 

Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e konuşmuş ve müvekkilinin 5 Aralık 2020'de yurt dışına THY ile çıktığını belirterek, "“5 Kasım 2020'de MASAK'ın savcılığa gönderdiği raporda, suç işlendiğine dair bulgu olmadığı belirtildi. Hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. MASAK'ın 28 Aralık 2020 tarihinde savcılığa gönderdiği ikinci raporda ise suç unsuruna rastlandığı belirtildi" demişti.