MAK Araştırma'dan yeni anket: Cumhur İttifakı'na su taşıyan kanallar kapalı

MAK Araştırma'dan yeni anket: Cumhur İttifakı'na su taşıyan kanallar kapalı
MAK Araştırma, Cumhur İttifakı'nın Millet İttifakı karşısında 17 puan geri düştüğünü belirtirken 2021 yılının haziran ayına göre 8,6 puan kaybettiğini açıkladı.

MAK Danışmanlık Araştırma, Haziran 2021 ila Haziran 2022 arasında yaptığı 12 ayrı araştırmanın sonuçlarını karşılaştırdı. Geçen yıl 0,3 puan önde olan Cumhur İttifakı, 1 yıl sonra 17 puan geriye düştü.

Cumhur'da gerileme

Haziran 2021 anketinde Millet İttifakı yüzde 42,4 iken Cumhur İttifakı yüzde 42,7 idi. Ağustos ayında Millet İttifakı 44,5'e çıkarken, Cumhur'un oyu 41,5'e geriledi. Sonraki aylarda aynı düşüş sürdü. Haziran 2022 anketine göre Millet İttifakı yüzde 51,3'e ulaşırken Cumhur İttifakı yüzde 34,1'e geriledi.

'Millet İttifakı'nda sistematik oy artışı'

Sözcü'ye konuşan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "Son bir yıl içinde Cumhur İttifakı'nın bileşenleri AK Parti ve MHP'de hemen her ay düzenli bir oy düşüşü yaşanırken, Millet İttifakı'nın bileşenlerinde de sistematik oy artışı dikkat çekiyor" dedi.

İttifaklar arası oy geçirgenliği

İttifaklar arası geçirgenliğin yüksek olduğu bir dönemde olunduğunu belirten Kulat, "AK Parti ve MHP tabanında özellikle İYİ Parti'ye ciddi oy akışı yanında AK Parti'den DEVA, Gelecek, BTP, Zafer Partisi'ne de oy geçirgenliği çok yüksek" diye konuştu.

'Cumhur İttifakı'na su taşıyan kanallar kapalı'

Kulat, "Millet İttifakı'nın havuzuna su taşıyan kanallar açık, Cumhur İttifakı'nın girişi kapalı. Geçmişte Ak Parti'den MHP'ye olan oy geçirgenliği bitmiş durumda. Oy transferi Millet İttifakı'na doğru" ifadelerini kullandı.

Etiketler :