Liselilere 'sosyal medya' cezası geliyor

Liselilere 'sosyal medya' cezası geliyor
Facebook'ta "ahlak dışı" paylaşım yapan öğrenciler için okuldan atılma cezası getirildi.Öğrencileri yakından ilgilendiren yeni MEB yönetmeliği yayınlandı. Sınıf tekrarından “facebook cezası”na kadar birçok yenilik yürürlüğe...

Facebook'ta "ahlak dışı" paylaşım yapan öğrenciler için okuldan atılma cezası getirildi.

Öğrencileri yakından ilgilendiren yeni MEB yönetmeliği yayınlandı. Sınıf tekrarından “facebook cezası”na kadar birçok yenilik yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte dikkat çeken bazı değişiklikler şöyle:

Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalma süresi 45 günden 30’a indirildi. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacaklar. Raporlu olarak ise 60 gün devamsızlık yapılabilecek.

“Milli ve manevi değerlerin yanı sıra genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak da” okuldan uzaklaştırma nedeni olarak gösterildi.

FACEBOOK KRİTERİ

Facebook, twitter gibi sosyal medya yoluyla; bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturmak, bunları çoğaltmak, yaymak ve ticaretini yapan öğrencilere ise okuldan atılma cezası verilecek. Okuldan atılan öğrenci ise geri dönemeyecek.

LİSEYE GEÇİŞTE ÖZEL YETENEK

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarından liseye geçişte özel yetenek ve beceri sınavı yapılacak. Liseye yetenek ve beceri sınavıyla geçiş yapılabilecek. Her dersten en az 2 yazılı sınav zorunlu olacak. Seçmeli ders seçimleri ikinci dönemin ilk haftasında yapılacak. Dönem sonunda not yükseltmek isteyen öğrencilere her dersten ortak sınav yapılacak. Doğrudan sınıf geçmek için iki dönem puanı bulunma zorunluluğu getirildi. Bir sınıfta en fazla 3 dersten sorumlu olarak geçebilecek. Alt sınıflardan sorumlu derslerle birlikte toplamda 6 dersten fazla başarısız olanlar sınıf tekrarı yapacak.

SİGARA VE UYUŞTURUCU KRİTERİ

Tütün ve tütün mamulleri ile bağımlılık yapacak her türlü maddeyi kullanmanın ve yanında bulundurmanın yanı sıra artık kullananların yanında olmak da cezalandırılacak.

6 DERSE SINIF TEKRARI

Bir sınıftan diğerine en fazla 3 dersten sorumlu olarak geçebilecek. Alt sınıflardan kalınan derslerle birlikte toplamda 6 dersten fazla başarısız olanlar sınıf tekrarı yapacak.