Lavrov Kanal İstanbul'dan 'emin'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Turizmde eski rakamlara dönmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Libya ve Suriye meselesini ele aldık" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2021 18:25
Lavrov Kanal İstanbul'dan 'emin'

Antalya'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Turizmde eski rakamlara dönmeyi hedefliyoruz" dedi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu,  "Turizmde eski rakamlara dönmeyi hedefliyoruz" derken İkili ilişkilerin yanında Rusya’yla çalıştığımız bölgesel konular var. Suriye, Libya, Afganistan ve Karabağ konularını ele aldık" şeklinde konuştu. 

Çavuşoğlu, "Amacımız bu bölgelerde istikrarın ve barışın kalıcı olması. Suriye’de sükunetin sürmesi için çalışmaya devam edeceğiz" derken mevkidaşı Lavrov, "Azerbaycan'da ortak komuta merkezinin faaliyetlerini takdirle karşılıyoruz" şeklinde konuştu. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Vatandaşlarımız Antalya'yı cazip bir destinasyon olarak görüyor. İleride de bu turizmin devamı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

kakakakakansja.jpg

Kanal İstanbul açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ne Kanal İstanbul'un Montrö Anlaşmasına etkisi var, ne de Montrö Anlaşmasının Kanal İstanbul'a etkisi var" derken Lavrov, "Kanal İstanbul yabancı askere zemin hazırlamaz" şeklinde konuştu. 

Rusya'dan gelen turistlere PCR testi yapılıyor mu?

Türkiye'ye gelen turistlerle ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Rusya'dan gelen turistlere iki doz aşı olan tursitlerden PCR testi istemiyoruz. İki doz aşı olmayandan ise istiyoruz" diye konuştu. 

Suriye ve Libya'da son durum

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Suriye, tehdit oluşturan örgütleri temizlemeli" derken "Libya'nın siyasi birliği aynı zamanda toprak bütünlüğü, hepimizin hem fikir olduğu bir öncelik" diye konuştu.

Lavrov ise, "libyalılar kendi ülkelerinin ev sahibi olmalı" dedi.