Karadeniz'de dev tatbikat başladı... Lavrov, Türkiye'ye geliyor

Rusya'nın tepki gösterdiği 'Sea Breeze 2021' (Deniz Meltemi 2021) tatbikatı ABD öncülüğünde, aralarında Türkiye'nin de olduğu 32 NATO ülkesi ile Ukrayna'nın katılımıyla Karadeniz'de başladı. Tatbikatın başladığı saatlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2021 16:15
Karadeniz'de dev tatbikat başladı... Lavrov, Türkiye'ye geliyor

Türkiye’nin de aralarında olduğu toplam 32 ülkeden 5 bin askerin yanı sıra 32 gemi ve 40 uçakla düzenlenen tatbikat iki hafta sürecek. 1997’den bu yana her yıl düzenlenen tatbikatın, bugüne dek en büyüğü bu yıl gerçekleştiriliyor. DW Türkçe'nin haberine göre; Rusya, kendi egemenlik bölgesinin yakınında yapıldığını ifade ettiği tatbikatı bir provakasyon olarak nitelendirerek, Washington’a bundan vazgeçme çağrısında bulunmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Tatbikatın boyutu ve açık saldırganlığının hiçbir şekilde Karadeniz’deki güvenlik gereksinimleriyle örtüşmediği" belirtilerek, bu tatbikatın asıl amacının Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat sokmak olduğu öne sürülmüştü.

Rusya, HMS Defender'ın görüntülerini yayınlamıştı 

Geçen hafta İngiltere ile Karadeniz'de askeri gerginlik yaşayan Rusya, karasularına yönelik ihlallerin tekrarlanması hâlinde, uyarılarını dikkate almayan savaş gemilerini vuracağını açıklamıştı. Moskova, Kırım yakınlarında karasularını ihlal etmekle suçladığı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yaptığını ve "HMS Defender" adlı bu geminin güzergâhını bombaladığını belirtmiş, Sivastopol açıklarındaki geminin bunun üzerine rotasını değiştirerek Rus sularından ayrıldığını öne sürmüştü. İngiltere ise gemisine Rus donanmasınca uyarı ateşi açıldığına ya da güzergâhının bir Su-24 savaş uçağı tarafından bombalandığına dair iddiaları yalanlamış ve "HMS Defender"ın Ukrayna sularında seyrettiğini bildirmişti.

Lavrov, Türkiye'ye geliyor 

Tatbilkatın başladığı saatlerde Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 30 Haziran 2021 tarihinde ülkemizi ziyaret edecektir. Antalya’da yapılacak görüşmelerde Türk-Rus ikili ilişkilerinin yanı sıra bölgesel konular ele alınacaktır" denildi.