Kuraklık arıcılığı da etkiledi: Risk altına girdi

Arıcılığı olumsuz etkileyen kuraklık nedeniyle Niğdeli üreticiler isyan etti. Üreticiler, “Bu yıl kış mevsiminde tam kış olmadı, bahar yağmurları da yağmayınca gecikme oldu. Polen miktarındaki düşüklük ise arının gelişmesini de engelledi” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2021 16:54

Kuraklık arıcılığı da olumsuz etkiledi. Niğde Ulukışlalı üreticiler, “Bahar yağmurları da yağmayınca gecikme oldu. Polen miktarındaki düşüklük ise arının gelişmesini de engelledi. Kolonilerde ‘asker’ diye tabir edilen ve bal çeken arıların sayısının 15 bin civarında olması gerekirken bu yıl ne yazık ki bu rakam 5 bine kadar düştü" dedi. 

Niğde Ulukışla ilçesi sınırlarında 1600 rakımlı yükseklikte arıcılık yapan vatandaşları ziyaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sorun ve talepleri dinledi. Arıcılar, bu yıl etkisini gösteren kuraklığın arıcılığı da olumsuz yönde etkilediğini belirterek, kuraklık nedeniyle hem verim hem de kalitede düşüş olacağını söyledi. 

Bal üretimindeki verim kaybının yüzde 70’lere ulaşabileceğini belirten Gürer, köylerde önemli bir gelir kaynağı olan arıcılığın kuraklık nedeniyle risk altına girdiğini belirtti.

Arı sayısı düştü

Her yıl mart ayında arıların gelişmeye başladığını, ancak bu yıl kuraklık nedeniyle gelişim sürecinin iki ay gecikerek mayıs ayına kadar sarktığını ifade eden üretici, “Bu yıl kış mevsiminde tam kış olmadı, bahar yağmurları da yağmayınca gecikme oldu. Polen miktarındaki düşüklük ise arının gelişmesini de engelledi” dedi. Başka bir üretici ise şunları söyledi:

“Kolonilerde ‘asker’ diye tabir edilen ve bal çeken arıların sayısının 15 bin civarında olması gerekirken bu yıl ne yazık ki bu rakam 5 bine kadar düştü. Bu nedenle arıcılık risk altına girdi. Böyle giderse arıcılık bu bölgede bitebilir. Bu arılar yeterince gelişmediği için de gelecek bahara kalmaz, çünkü kolonideki asker arı sayısı çok az. Bugünden önlem almak gerekir”

'Kiraz veriminde arının etkisi büyük'

Bölgedeki kiraz veriminin düşük olmasının da arıcılıkta yaşanan sorunlarla dolaylı bağlantılı olduğuna işaret eden üretici, “Mevsimsel değişiklikler nedeni ile arılar gelişemedi. Arı olmadığı için çiçek zamanında, tozlaşma da yeterince olmadı. Kirazda en büyük tozlaşmayı sağlayan; birinci rüzgar, ikinci arı, arı olmazsa tarım da zora girer. Arı olan yerlerde kiraz var, arıların az olduğu bölgelerde ise kiraz verimi düşük” diye konuştu.

Gürer: Arıcıların zararları karşılansın

CHP’li Gürer ise bölgede arıcılığın son yıllarda ciddi bir ivme kazandığını ancak kuraklığın etkisiyle yüzlerce arıcının bu yıl mağduriyet yaşadığını belirtti. Gürer, şöyle konuştu:

“Bal üretimi bu yıl ciddi oranda kuraklıktan etkilendiği görülüyor. Bunun yanında mevcut arı kovanlarının, önümüzdeki bahar döneminde işlevselliğini yitireceğinden endişe ediliyor. Bu durumda arıcılara bir tarım yardımı yapılması gerekiyor. Bölgede arıcılık yapanların zayiatlarının karşılanıp onlara, maddi destekten öte desteği arı olarak yapılarak arıcılığın önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi sağlanabileceği ifade ediliyor. Tarım Bakanlığı bu yönde çalışmada bulunmalıdır”

ANKA