Kolin'in rantına mahkeme engeli

Kolin'in rantına mahkeme engeli
Sancaktepe'de Kolin'in arazisine 15 kat yapılaşma izni verilmesine karşı TMMOB'un açtığı dava sonuçlandı. İptal edilen proje için yeni hazırlanan planda 15 katlı yapılar 7 kata düşürüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’un Sancaktepe ilçesindeki Akpınar Mahallesi’nde yer alan Kolin İnşaat’ın arazisi için yeni imar planı hazırladı.

TMMOB'un açtığı dava iptal ettirdi

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Bakanlığın hazırladığı imar planlarında, yaklaşık 141 bin metrekarelik arazinin planlarının TMMOB Mimarlar Odası’nın açtığı davayla iptal edildiği ve bu nedenle plansız kalan arazi için yeni imar planının hazırlandığı belirtildi. Arazinin ise Kolin İnşaat’a bağlı Adalar Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat Anonim Şirketi’ne ait olduğu belirtildi.

İmar rantı ortaya çıktı

Şu an üzerinde Kalyon Holding’e ait bir tesisin yer aldığı arazinin eski imar planlarının iptal gerekçesi ise imar rantını gözler önüne serdi. Mahkeme, “Arazinin çevresinde bulunan düşük yoğunluklu yapılaşmanın örnek alınmadığını” belirtti.

15 kattan 7 kata düşürüldü

TMMOB Mimarlar Odası’nın iptal ettirdiği eski planlarda arazide 15 kata kadar yapılaşmaya izin verilmişti. Yeni planlarda ise bakanlık arazide 7 kata kadar yapılaşma izni verdi. Eski planlarda park ve eğitim alanı yer almazken yeni planlara bu alanlar da işlenmek zorunda kaldı.

Yeni planlarda arazinin 124 bin metrekarelik kısmı konut ve ticaret, 2 bin 500 metrekarelik kısmı cami alanı ve geri kalan kısmı ise park, teknik alt yapı ile özel eğitim alanı olarak belirlendi.

Çevrede lüks konut projeleri

Hazırlanan imar planlarında arazinin çevresindeki rant dikkat çekti. Planlarda Kolin’in arazisinin çevresinde Rings İstanbul, Bizim Tepe Aydos, Resim İstanbul, Simge Sitesi, Narcity, Alice Village, Fi-Yaka Evleri, Sinpaş Lagün Evleri, Kelebekia Premium, Elysium Life, Ege Boyu Evleri, Sinpaş Aydos Country ve Evora Samandıra gibi oldukça değerli lüks konut projelerinin yer aldığı ifade edildi.

Planlarda araziye ilişkin “Planlama alanı, İstanbul ve Sancaktepe'nin marka değerini artırmaya ve şehrin gelişmesine katkı sağlayacak bir alan niteliğindedir” de denildi.