Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a göçmen tepkisi: İstiyorsa Saray'ına alsın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a göçmen tepkisi: İstiyorsa Saray'ına alsın
Muğla'da büyükşehir belediye başkanları toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a göçmen konusu hakkında cevap vererek, "Göçü, bir sığınmacı olayını kabul etmiyoruz. Eğer çok istiyorsa tamamını Saray'ına alsın" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla'da orman yangınlarının etkilediği alanlarda yaptığı incelemenin ardından partisinin 11 büyükşehir belediye başkanıyla toplantı düzenledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a göçmen konusu hakkında cevap vererek, "Göçü, bir sığınmacı olayını kabul etmiyoruz. Eğer çok istiyorsa tamamını Saray'ına alsın" dedi. 

Erdoğan bugünkü konuşmasında Afgan göçüne ilişkin "Bunlar hep söylüyorum ya yalan terörü estiriyorlar. Nedir söyledikleri? Şu an Türkiye'de 1.5 milyon Afgan göçü söz konusu. Afgan göçmen var. Ben size resmi rakam söylüyorum, 300 bin. Bay Kemal ve izinde gidenler bunu 1.5 milyon gibi açıklıyorlar" demişti. 

Afganistan'da herkesi düşündüren ve kaygılandıran gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, en son patlayan bombaların pek çok insanın hayatını kaybetmesine yol açtığını söyledi. 

Dünyada terörden en büyük acıyı gören ve yaşayan ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Dolayısıyla bizim askerlerimizin, Afganistan'dan Türkiye'ye dönmeleri konusunda alınan kararı, evlatlarımızın aileleriyle birlikte biz de büyük bir sevinçle karşıladık. Hiçbir evladımızın burnu kanamasın. Ayağına, tırnağına taş bile değmesini istemiyoruz. Bir an önce, askerlerimizin evlerine, Türkiye'deki kışlalarına, ailelerinin yanlarına dönmelerini arzu ederiz" diye konuştu.

Afganistan'dan Türkiye'nin çekilmesini istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Uluslararası bir sözleşme olmadan, NATO'nun bir sözleşmesi olmadan, BM'nin bir kararı olmadan, askerlerimizin orada tek başına durmasını doğru bulmuyorduk. Bunu defalarca ifade ettik" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye gelen Afganların kendi ülkelerine gönderilmesi konusunda hükümetin karar almasını istediklerini ifade ederek, bu konuda atılan ciddi bir adımın olmadığı bildiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Resmi rakamları Sayın Erdoğan açıkladı. İyi de bu insanlar nasıl geldi? Gayriresmi rakamları da açıkladı. Peki bu insanlar nasıl geldi? Acı olan ne biliyor musunuz? Sınırlarımızın yol geçen hanına döndüğünü bizzat Erdoğan'ın açıklaması. 'Gayriresmi şu kadar kişi geldi.' Ne demek ya? Hani kuş uçsa görüyorduk. İtiraf ettiği için çok memnunuz. Gayriresmi rakamları da 'Şu kadardır' diye ifade etmekte doğru değil. Hem gayriresmi diyorsunuz hem rakam veriyorsunuz. İyi de bu rakamları nereden buluyorsunuz? Kim veriyor bu rakamları size. Ya daha fazlaysa ne olacak? İşin özeti, kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. 2 bin 500 kilometrelik yolu katedip, kendi ülkesinden Türkiye'ye gelen bir düzeni, bir anlayışı, bir göçü, bir sığınmacı olayını kabul etmiyoruz. Eğer çok istiyorsa tamamını sarayına alsın. Saray nasıl olsa çok geniş. Bahçesi de geniş. Sığınmacıların tamamını oraya alsın. Afgan sığınmacıları. Çıkabilecek sorunlar konusunda endişeliyiz. Çıkabilecek olaylar konusunda endişeliyiz. Umarım bu endişemizi, ülkeyi yöneten siyasi otorite inşallah anlar. Ülkemize terörün olmamasını, Türkiye'nin terörden büyük acılar çektiğini ve bundan arınması gerektiğini ifade etmek isterim."

 

Kaynak:AA

Etiketler :