Kılıçdaroğlu: Mafyatik ilişkilere giriyorlarsa evet onları tehdit ediyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu. Bürokratlara yaptığı çağrının ardından başlayan tartışmalara ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Yasal ölçülerde çalışan hiç kimseyi tehdit etmek benim haddim değildir. Ama mafyatik ilişkilere girenleri evet onları tehdit ediyorum" dedi. Kılıçdaroğlu, konuşmasını "Hiç kimse merak etmesin geliyor gelmekte olan, az kaldı" ifadesi ile bitirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 14:27

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, hafta sonu bürokratlara seslendiği videonun ardından başlayan tartışmalara değinerek, memurları tehdit ettiği iddialarına da yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Yasal ölçülerde çalışan hiç kimseyi tehdit etmek benim haddim değildir. Ama mafyatik ilişkilere girenleri evet onları tehdit ediyorum. Kimsenin hakkını yedirmeyeceğim." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun satırbaşları şöyle:

Bütün arkadaşlarımın bilmesini isterim. Türkiye'nin bir değişime, dönüşüme ihtiyacı var. Beraber olacağız, birlikte olacağız. Engel çıkarabilirler ama inançla, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz aydınlık, güzel, huzurlu Türkiye'yi yeniden inşa edinceye kadar.

Savunma Sanayi'mizin çok önemli bir ismi Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Sami Kohen hepimizi dış politikayı büyük ölçüde onun kaleminden analiz ettik. Duayen bir gazeteciydi. Basın camiamıza baş sağlığı diliyorum.

CHP Grubu'ndan bütün Azerbaycan'a sevgi, saygı gönderiyor Bağımsızlık Gününüzü kutluyoruz.

Bugün Muhtarlık Günü aynı zamanda onlar sarayın kamu görevlisi değil, milletin kamu görevlisi olacaktır bizim iktidarımızda. Saray'ın yardımcı personeli bile fazla gördüğü bir düzenden onlara yardımcı personel veren bir düzene geçireceğiz.

Astsubaylar Günü

17 Ekim Astsubaylar Günü. Zor koşullarda görev yaptıklarını biliyoruz. Yeri geldiğinde teröre karşı en acımasız mücadeleyi verdiklerini biliyoruz. Üç temel sorunları var. Göreve başlama dereceleri haksızlık içeriyor. 9'a 1'den başlıyor. Bunun giderilmesini istiyorlar. Bunlar gideremediler söz veriyorum milletin iktidarında çözülecek. Tazminat sorunları var, bunun da giderilmesi lazım. Devri iktidarımızda bu üçünün nasıl çözüldüğünü göreceksiniz, söz veriyorum.

8 Haziran 2018'de sayın Erdoğan, Kayseri Komando Tugayı'nda bir iftar yemeği veriyor. Müjde ile başlıyor hayırlı olsun diye bitiyor. Ne müjde var ne hayırlı olsun var. Ben söyleyeyim belki kulağına gider. Kılıçdaroğlu yapmadan belki ben yapayım der, yaptıracağım ona.

Sözleşmeli personellerin sorunları

Kamuda çalışan 530 bin civarında sözleşmeli personel var. Bunlar diğer memurlar gibi KPSS ile giriyorlar. Aynı iş yerinde beraber çalışıyorlar ama kadrolu memurların sahip oldukları haklara sahip değiller. Bunların da sorunları var.

Yerel medyanın sorunları

Sosyal kimlikler üzerinden bir politikayı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bütün sosyal kimliklerin sorunlarını masaya yatırıyor, çözümler üretiyoruz. Yerel medya çalışanlarının da büyük sorunları vardı. 60 ilden 300'e yakın gazetecinin katılımı ile Marmaris'te bir yerel medya çalıştayı yaptık. Gerçekten de ciddi sorunları var. Her alanda yaygın medyanın karşılaştığı sorunlardan daha çok sorunla karşılaşıyorlar. Yerel medyanın sorunları ve çözümleri ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını isteyelim.

Merkez Bankası ziyareti

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini biliyoruz. Herkes biliyor. Bu devlet bizim devletimiz, devletin kurumlarına sahip çıkmak en çok CHP'ye yakışır. Onların yasal çerçeve içinde çalışmalarını özendirmek en çok bize yakışır. Fiyat istikrarından sorumlu yasaya göre Merkez Bankası, e fiyatlar durmuyor. Türk Lirası kar gibi eriyor, sorumlu Merkez Bankası. Neden böyle? İzlenen politikalar, sıcak siyaset Merkez Bankası'na müdahale ediyor.

Merkez Bankası'nın temel görevleri madde 4. Bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Yarın sabah zeytin, zeytinyağı kaça olacak? Yem, bir kilo et ne kadar olacak belli değil. Herkes zam bekliyor.

Merkez Bankası kararlarını doğrudan kendisi belirleyemiyor, saray müdahale ediyor. Gittik Merkez Bankası'na 'Bankanıza sahip çıkın' dedik. Çok iyi yetişmiş kadroları bankanın dışına itip dışardan eleman getirmek doğru bir yaklaşım değildir.

Merkez Bankası'nın kasasındaki 128 milyar doların alınıp kararı Hazine ve Maliye Bakanı'na bırakıldığını unutmadık. Kimlere peşkeş çekildiğini bilmiyoruz. Kasada para var ama başkalarının parası. Merkez Bankası'nın 1 centi bile kendi parası değil.

Dolar artıyor, Türk Lirası eriyor. Merkez Bankası'nın normalde müdahale etmesi lazım. Kendi doları yok ki satsın, başkasının doları onu da satamıyor. Düştüğümüz çelişkiyi görüyor musunuz? Merkez Bankası'na sahip çıkacağız. Merkez Bankası çalışanları unutmasın devri iktidarımızda Millet İttifakı olarak geldiğimizde göreceksiniz Merkez Bankası'nın saat gibi çalıştığını göreceksiniz. Göreceksiniz ekonominin kısa sürede nasıl düzeldiğini göreceksiniz.

'Tefeci sektöründen haberiniz var mı?'

Yine özellikle geçmişte AK Parti'ye ve MHP'ye oy veren kardeşlerime seslenmek isterim. Sizin tefeci sektöründen haberiniz var mı? Bu sektöre hizmet edenlerden haberiniz var mı? Başta Londra'daki bir avuç tefeci... Onlara dünyanın faizini ödüyorlar. Bu sektör fabrikada üretim yapmaz, riske girmez, riski üstlenmez, parayı verir faizini alır. Faiz düşerse doları yükseltir. Bu tuzağın içerisindedir Erdoğan Şahsım Hükümeti.

Tefecilere hizmet eden bir iktidar Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomisini düzeltemez. Sadece ve sadece tefeci sektörüne hizmet eder. 2003-2021 Eylül ayı itibariyle bütçeden bunlara ödenen para 511 milyar dolar. Kim ödüyor bu faizleri? Bu ülkenin fakir, fukarası ödüyor. Bu saray beslemeleri ve şürekası 5 kuruş ödemiyor. Hep birlikte bunlardan kurtulacağız, az kaldı. Beraber sandığa gideceğiz ve bunları yolcu edeceğiz.

Bürokratlara çağrı

Hafta sonu bir video paylaştım. Devlet memurlarına görevinizi iyi yapın dedim. Ben söyledim, bremen mızıkacıları harekete geçti. Neymiş ben tehdit ediyormuşum, darbeci zihniyetmiş... Bari usturuplu bir şey söyleyin. Ben, 'Hırsızlığa bulaşmayın, kim talimat veriyorsa ona uymayın' diyorum. 'Hayır bunu niye söylüyorsun?' diyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarmış, bulunmazsanız namertsiniz.

Sarayın avukatları Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuyormuş. Erdoğan'a hakaret içeren ifadeler varmış. 'Hırsızlık yapmayın' diyorum. Demek ki 'Hırsızlık yapın' desem hakaret içermeyecek.

Bir de sarayın baş memuru var Fuat bey. 'Çalışanlarımızın her kesimini tehdit edenler hakkında' diyor.
Kimsin sen? Devlet memurları ne zamandan beri senin çalışanların oluyor? Bu lafı kullandığın andan itibaren toplumu bölüyorsun. Devletin memuru devletin işini yapar. Kullandığım her cümlenin mutlaka kanunda bir yeri vardır.

TÜGVA belgeleri

Anadolu'da vakıflar kuruyorlar. Yurt dışında, yurt içinde. Rakamlarını bilmediğimiz paralar aktarılıyor buralara. Siz devlet memurlarının geleceklerini, umutlarını çalıyorsunuz. 'Gel vakfa, torpil yapalım sen direkt yerleş' diyorlar. Garibanların, yoksulların, hak arayanların temsilcisi bu kardeşiniz olacak.

Gideceksin Erdoğan'ın ailesinin vakfından torpil yapacaksın, devlete yerleşeceksin. Bu yanlış deyince kıyamet kopacak. Bazı bürokratlar 'Emir aldık' diyebilir. Olmaz, kanun dışındaki emire uymayacaksın.

'Evet onları tehdit ediyorum'

Yasal ölçülerde çalışan hiç kimseyi tehdit etmek benim haddim değildir. Ama mafyatik ilişkilere girenleri evet onları tehdit ediyorum. Kimsenin hakkını yedirmeyeceğim.

Erdoğan ve ailesinin kurduğu vakıflar 83 milyondan ne kadar para topladı? Devletin hazinesinden bu vakıflara kaç para ödendi bilen var mı yok. Oysa vakıflar bunları kamuoyuna açıklarlar. Biz bilmiyoruz. Erdoğan ailesinin vakıflarının ister devletten, ister vatandaştan ne kadar para topladıklarını bilmiyoruz.

TÜGVA'ya iktidar kalkanı

Anayasanın 138. maddesi var. Hiç kimse mahkemelere emir, talimat veremez diyor. Erdoğan ailesinin kurduğu TÜGVA var. Taşınmaz tahsis edilmiş. Belediye bakıyor amaca uygun kullanılmıyor, geri verin diyorlar. Mahkemeye gidiliyor, mahkeme 'amaca uygun kullanmıyorsunuz, belediyeye vereceksiniz' diyor. Doğal olanı gidip teslim almaktır. Gidiyorsunuz teslim almaya, polisler dizilmiş. Devletin polisine yargı kararına uyulmaması için talimat veriliyor. Böyle bir rezaleti hiç yaşamadık. Sen hangi gücüne kullanarak yargı kararlarını uygulamıyorsun?

Bir cumhurbaşkanının oğlu babasının mevkisini bilerek davranmak zorundadır. Davranışı, hareketleri, konuşması itibariyle örnek olmak zorundadır. Gidip oğlu MEB'in bürokratlarının tamamını toplayıp milli eğitim politikası anlatıyorsa bir sorunumuz var demektir. Kimsin sen? Bu yetkiyi kimden alıyorsun?

Bir cumhurbaşkanının oğlu torpille devlete adam yerleştiremez. Cumhurbaşkanının oğluna ulaşamayan gariban ne yapsın? Onlar sürünsün.

Anadolu'da iki diplomalı garibanlar var. Nasıl yerleşecekler? Gençlere sözümdür. İktidarımızda sözlü sınav kalkacak kim KPSS'den puan aldıysa gidip yerleşecek.

Bunlar aynı zamanda kimin terfi edip etmeyeceğine de karar veriyorlar. Anayasa Mahkemesi kararı uygulamayanlar yükselsin, mafyatik ilişkileri olanlar yükselsin diyorlar.

Torpille devlete yerleştirenlere kızmıyorum. Benim asıl kızdığım TÜGVA'nın devletin içine müdahale etmesidir. Paralel yapıdır. Devletin içinde paralel yapı olur mu? Onların neler yaptığını gördük. Aynısına dönmüş durumdalar.

'Ahmet Yardımcı'ya da bu saygıyı duyuyorum'

O küçük video kaydında 'Memur Teoman'a selam göndermiştim. Reza Zarrab rüşvet verip geçirin gümrükten diyor. Memur Teoman rüşvet almıyor diyorlar. Ne yaptılar? Rüşvet almayan memur Teoman'ı sürdüler. Maraş'ta Ekinözü Belediyesi'nde bir zabıta memuru var. Yolsuzluklar görüyor, gidip savcıya ifade veriyor. Savcı soruşturma açıyor, belediye başkanının ilk işi o zabıtanın işine son vermek oluyor. Nasıl memur Teoman'a saygı duyuyorsam, Ahmet Yardımcı'ya da bu saygıyı duyuyorum.

Onların mafyatik, rant ilişkilerine çomak soktur. Memurların devletine sahip çıkmasını istedik. Talimat alırsanız 'yapmayın' dedik. Onlara cesaret verdik. Saray ve şürekası panikledi.

Önce temel sonra ihale

Isparta Şehir Hastanesi'nin temeli 12 Mart 2014'de atılıyor. Mart 2014'de temel atılıyor, ihale Haziran 2014'de veriliyor. Burada da bir kamu görevlisi Nurten Seyhan altına çok güzel bir muhalefet yazmış, ahlaklı olan budur.

Buradan bütün memur arkadaşlarıma sesleniyorum. Görevinizi millet adına yapınız, mafyatik ilişkilere sizi zorlarsa bu kardeşinize haber verin oraya gelip onların başına çökeceğim.

Zamlar geliyor. Allah fakir fukaranın yardımcısı olsun. Sarayda herkesin keyfi yerinde. Bütün enerji sektörünün bileşenlerini davet edeceğim. Enerji sektöründe var olan sorunları nasıl aşabiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Hiç kimse merak etmesin geliyor gelmekte olan, az kaldı.