Kılıçdaroğlu ile Kavcıoğlu görüşmesinin detayları belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Kavcıoğlu ile görüşmesi gündeme bomba gibi düştü. İpek Özbey görüşmenin detaylarını Kılıçdaroğlu ile konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ekim 2021 12:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Ekim akşamı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından, bankanın üst düzey 3 ismi gece yarısı kararnamesi ile görevden alındı. Bu kararla birlikte tırmanışa geçen dolar 9.20 seviyelerini gördü. Durumu Merkz Bankasına müdahale olarak gören muhalefet kanadı, Erdoğan iktidarını sert bir şekilde eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye gündemine bomba gibi düşen bu buluşmanın detayları merak konusu oldu. Kılıçdaroğlu ile konuşan Gazeteci İpek Özbey, Halk TV ekranlarında yayınlanan Özlem Gürses'le Perdenin Önü Arkası programında görüşmenin detayları hakkında bilgi verdi.

Kılıçdaroğlu'na Merkez Bankası'na neden gittiğini soran Özbey Kılıçdaroğlu'nun şu yanıtı verdiğini aktardı;
"Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tüm milletimizindir. Saray ve şürekası, akıl dışı emirler vererek “Benden sonrası tufan” demekten derhal vazgeçmelidir. Biz o tufanı önlemek için mücadele ediyoruz. İktidara gelene kadarki sürede, şartlar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. İnsanımızın uçurumlara sürüklenmesini önlemek için şartlar neyi gerektiriyorsa, nerede olmamız gerekiyorsa bizi orada göreceksiniz."

'İktidar uzun süredir ekonomi kurumlarına baskı kuruyor'

Kılıçdaroğlu ile görüşmesini aktaran Özbey, programın konuklarından CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke'ye 'Bu görüşmeye ne zaman karar verdiniz?' sorusunu yöneltti.

Böke; "Bu yaşanıyor olan akut krizin asasında tekrar eden bir şeyden olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bir düzen sorunu var karşımızda. Ama bu düzen sorunun günden güne pervasızca, ısrarla tekrar ediliyor olması bir dur deme gerekliliğini arttırıyor. İktidarın siyaseti uzun süredir Merkez Bankası başta olmak üzere bütün ekonomi kurumlarına ciddi bir baskı kuruyor. Son çıkan kararname ve onu takip eden günlerdeki tablo, bu ısrarın maliyetini çok arttırmış vaziyette. Dolayısıyla bu son akut krizi karşısında bir ziyaret bu.
Ama hatırlatalım bu son durum yeni bir durum değil artık Türkiye'de. Tek adam rejiminin bilerek, isteyerek, ısrarla çok uzun süredir kuruyor olduğu bir düzenin krizini yaşıyoruz. "
dedi.