Katarlı askeri öğrencilere Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi hakkı verildi

Katar ile Türkiye arasında imzalanan "Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği" protokolü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Anlaşmaya göre, Katarlı askeri öğrenciler sınava girmeden Türkiye'de tıp, diş hekimliği, hemşirelik ve eczacılık alanlarında eğitim alabilecek. Ayrıca söz konusu anlaşmaya göre, Katarlılar Türkiye'de hastane kurabilecek ve işletebilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2021 12:25
Katarlı askeri öğrencilere Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi hakkı verildi

Protokole göre, Katarlı askeri öğrenciler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.

Hastane kurabilecekler 

Sözcü'nün haberine göre, protokolde misafir öğrencilerin yanı sıra misafır personel de istihdam edilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

Askeri uçakla seyahat hakkı

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

MSB'den yalanlama

Milli Savunma Bakanlığı ise tepki çeken haberin ardından, "Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği ile ilgili tartışmalar gerçeği yansıtmıyor" açıklaması yaptı. 

"Her Katar’lının sınavsız tıp fakültelerine girmesi diye bir şey yok" denilen açıklamada "Detaylı bilgilendirme yapılacak" ifadesi de kullanıldı. 

Genelkurmay Basın Albay Zeki Aktürk'ün açıklaması şöyle:

"Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor. Her Katar’lının sınavsız tıp fakültelerine girmesi diye birşey yok bu protokolde. Detaylı bilgilendirme yapılacak"