Kaşıkçı Elması kayıp mı? Milli Saraylar’dan yanıt geldi

Topkapı Sarayı’nda sergilenen Kaşıkçı Elması’nın çalındığına dair iddia bugün sosyal medyanın bir numaralı gündem maddesi oldu. Twitter'daki tartışma hakkında Milli Saraylar’dan açıklama geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 18:13
Kaşıkçı Elması kayıp mı? Milli Saraylar’dan yanıt geldi

Milli Saraylar'dan yapılan açıklamada, Topkapı Sarayı’nda sergilenen Kaşıkçı Elması’nın çalındığı veya değiştirildiğine dair iddiaların, gerçeği yansıtmadığı ve 'Türkiye turizmini baltalamaya yönelik olduğu' belirtildi.

Kurumun resmi Twitter hesabındaki açıklamada şöyle denildi:

“Tarihî elmasların en büyüğü ve en meşhuru olarak gösterilen Kaşıkçı Elması, 2,5 yıldır Topkapı Sarayı’nda silah koleksiyonunun yer aldığı Dış Hazine Bölümü’nde sergilenmektedir. Kaşıkçı Elması’nın kaybolduğu veya değiştirildiği ile ilgili gerçek dışı iddialar, Türkiye turizminin canlanmaya başladığı şu günlere hareketliliği baltalamaya yönelik maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerdir. Başkanlığımızın her türlü iletişim ve bilgi sunma kanalları kamuoyuna açıktır. Gerek basında gerekse sosyal mecralarda yer alan mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulacaktır.”