İzmit'te 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 15 bin kişi katıldı

İzmit'te 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 15 bin kişi katıldı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle İzmit'te bugün gerçekleştirilen etkinliklerde, Kocaeli sanayi kendi olmasına rağmen işçi ve sendikalardan çok sivil toplum kuruluşları yeraldı. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle İzmit'te bugün gerçekleştirilen etkinliklerde, Kocaeli sanayi kendi olmasına rağmen işçi ve sendikalardan çok sivil toplum kuruluşları yeraldı. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı kutlamalarda, buluşma noktasında renkli görüntüler oluştu.

İzmit'teki yürüyüş saat 14.00'de Merkez Bankası önünden başladı. Polis kent merkezinde sabah saatlerinden itibaren geniş önlemler alırken bazı yollara araç girişini yasakladı. Merkez Bankası önünde saat 13.00'den itibaren toplanmaya başlayan sendika ve sivil toplum kuruluşuları ve siyasi partiler, işçiler ve diğer vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Son zamanlarda kentte sık sık gündeme gelen tramvay projesi ve bu proje hattı üzerinde bulunan Barlar Sokağı'ndaki eğlence yerlerinin yıkılacağına yönelik tebligatlar nedeniyle, birçok işletmeci ve müzisyen müzik aletleriyle yürüyüşe katıldı. Diğer sivil toplum kuruluşları ile kadın derneklerinin rengarenk giysi ve pankartları büyük ilgi çekti. Birbirinden çarpıcı sloganların bulunduğu pankartların da taşındığı yürüyüşte protesto sloganları da atıldı.

Yürüyüş saat 14.00'de start aldığında, katılımın 15 bin kişiyi aştığı görüldü. Perşembepazarı Meydanı'na kadar devam eden yürüyüş sırasında kent esnafının da katılımcılara alkışlarla destek verdiği öğrenildi. İzmit'te 1 Mayıs Emek ve Daylarışma günü etkinlikleri Perşembepazarı Meydanı'nda devam etti.