İşte Öğrencilerin Vergisiz Alabileceği 10 Telefon ve İndirimli Fiyatları

İşte Öğrencilerin Vergisiz Alabileceği 10 Telefon ve İndirimli Fiyatları
Telefonların yalnızca Türkiye'de üretilen telefonları kapsaması, üst limit olması ve öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Huawei, Apple gibi markaları kapsamadığının açıklamasının ardından öğrenciler hayal kırıklığına uğradı.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, üniversitelilere ÖTV’siz ve KDV’siz cep telefonu imkânı konusunda "Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacak, üst limit olacak" dedi. Uraloğlu'nun aktardığına göre, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar da yararlanabilecek.

Yerli telefonlar giriş ve orta segmentte yer alırken fiyatları 3 ila 17 bin TL arasında değişiyor. Düzenleme sonrası fiyatlarda ortalama yüzde 50 gerileme bekleniyor. Bu telefonlar kâğıt üzerinde ithal telefonlardan geri kalmıyor ancak ‘yazılım’ ve ‘işlemci’ gibi konularda çok iyi değiller.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ise Meclis’in açılacağı ekim ayını bulacak.

telefon.jpg

"AKILLI TELEFON FİYATLARI YARI YARIYA DÜŞECEK"

Vergi uzmanı Muhammet Bayram vergisiz telefon ve bilgisayarların fiyatlarının ne kadar düşeceğini açıkladı: "Bilgisayarlar üzerinde bizim ülkemizde yüzde 18 oranında KDV söz konusu.

Ama akıllı telefon olarak adlandırılan cihazlarda ise yüzde 1 puanlık Kültür Bakanlığı payı, yüzde 12 TRT payı, bunların üzerine yüzde 50 ÖTV ve onun da üzerine yüzde 18 KDV uygulanıyor. Toplamdaki vergi oranı yüzde 100'e varıyor.

Vergisiz bir telefon veya tablet, notebook gibi bir cihaz alınırsa bunun vergisiz fiyatı yarı yarıya gelecektir. Yani 2 bin tl olan akıllı cihazın bedeli bin tl ye düşecektir. Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır.

Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacaktır."

CİHAZLAR 2 YIL BOYUNCA İZLENECEK

Öte yandan vergisiz telefonda üst limit konulacak. Belirlene tutarın üzerindeki cihazlar satın alınamayacak. Bu konudaki detaylar önümüzdeki dönemde belli olacak. Cihazlar 2 yıl boyunca başka bir numarada kullanılamayacak, BTK tarafından izleme yapılacak.

'ESKİ MODEL TELEFONUM BİLE DAHA İYİ'

Türkiye'de üretilen telefonlar teknik özellikler, batarya kapasitesi ve depolama gibi bazı noktalarda ithal telefonlara yaklaşsa da öğrenciler genellikle Apple ve Samsung gibi yazılım ve işlemci gücüyle öne çıkan telefonları tercih ediyorlar.

GENÇLERE VERGİSİZ VE ÖTV’SİZ VERİLMESİ PLANLANAN TELEFONLARIN MARKALARI ŞÖYLE.

Xiaomi
Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022

OPPO
A15, Reno 5 Lite

Vivo
Y11s, Y21s, Y53s

Samsung
Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy

TCL
20 SE, 20 E, L7

Realme
C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500

Tecno Mobile
Camon 16

General Mobile
21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

Casper
VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

Reeder
S19 Max Pro S

OMIX
X5

Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre, öğrenciler vergisiz telefonlar hakkında şunları söylüyor:

İpek Yüksel (18): Yurtdışında öğrenciler en üst düzeydeki telefonları daha uygun koşullarda alabiliyor. Biz neden çok kullanılmayan ve gerçekten ihtiyacımızı karşılamayan telefonlarla sınırlandırılıyoruz anlamıyorum. Bunun yerine yerli veya ithal gözetmeksizin bir düzenleme yapılmasını isterdim. Örneğin, ben bir Apple tablet kullanıyorum ve gerçekten hayatımda kullandığım en kullanışlı cihazlardan birisi. Kalemiyle resim çizebiliyorum. İndirdiğim testlere hızlıca erişebiliyorum.

Ensar Odabaşı (18): Bu konu ilk kez gündeme geldiğinde tüm telefonları kapsayacak sanmıştım. Apple olsun Samsung olsun bunları kapsayabilir demiştim. Açıkcası sadece Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacağını öğrendiğimde biraz hayal kırıklığına uğradım. Daha kaliteli ürünler ve modeller dahil edilmeliydi. Benim mesela şu an kullandığım telefon eski bir model olmasına rağmen vergisiz alınacak telefonlardan daha iyi olduğu için, bu düzenlemenin ihtiyacımı karşılayacağını sanmıyorum.

Can Köker (18): Bizim kullandığımız uygulamalarla en uyumlu çalışan telefonlar şu anda Apple ve Samsung gibi akıllı telefonlar. Kameraları çok iyi. Biz de öğrenciler olarak ilk etapta vergisiz telefon alabileceğimizi duyduğumuzda bu telefonların da dahil olacağını zannetmiştik ve çok sevinmiştik. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacağı biraz bizi üzdü açıkcası. Tabi ki ihtiyacı olan için önemli bir düzenleme ancak benim ihtiyacımı maalesef karşılamıyor.

Etiketler :