İstanbul'da "Fidye" Operasyonu

İstanbul'da "Fidye" Operasyonu
İstanbul'a cezaevindeki üvey babasını görmeye gelen İspanyol uyruklu bir kişiyi kaçırarak, ailesinden 200 bin Euro fidye istedikleri öne sürülen 2 şüpheli yakalandı.Interpol'ün İspanya Ofisi yetkilileri, Jose Ramon Garcia'nın...

İstanbul'a cezaevindeki üvey babasını görmeye gelen İspanyol uyruklu bir kişiyi kaçırarak, ailesinden 200 bin Euro fidye istedikleri öne sürülen 2 şüpheli yakalandı.

Interpol'ün İspanya Ofisi yetkilileri, Jose Ramon Garcia'nın 10 Şubat'ta İstanbul'da kaçırıldığını, şüphelilerin anne Maria Garcia'dan

200 bin Euro fidye istediğini söyleyerek, Türk yetkililere bilgi verdiler.

Bunun üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, olayla ilgili başlattıkları çalışma sonucu, güvenlik kamerası görüntülerini inceleyerek, Ümraniye'de tespit ettikleri bir adrese operasyon düzenledi.

Operasyonda, Jose Ramon Garcia kurtarılırken, fidyeyi istedikleri öne sürülen S.A. ile A.R.Y. gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerlerinde yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Kurtarılan Garcia'nın, Emniyet'teki ifadesinde, "Babamın arkadaşı A.R.Y., annemle beni arayarak, cezaevinde yatan üvey babamı görebileceğimi söyleyip İstanbul'a gelmemi istedi. 6 Şubat'ta İstanbul'a geldik. A.R.Y. ve S.A. bizi babamla görüştürdüler. 10 Şubat'ta bir kafeye giderek oturduğumuzda ise anneme 'Kocanın bize 200 bin Euro borcu var. Sen İspanya'ya git. Bize parayı gönder. Bunun için de oğlunu yanımızda tutacağız' dediler. Kalmak istemediğimi söyleyince silahla tehdit ederek beni bir eve götürdüler. Annem de parayı bulmak için İspanya'ya gitti" dediği öğrenildi.

Poliste yapılan sorgularında, zanlıların kaçırma iddialarını kabul etmedikleri öğrenildi.

Şüpheliler, sorgunun ardından adliyeye sevk edildi.