İstanbul Eczacılar Odası Başkanı: Maske dağıtımında belediyeler ve muhtarlıklar devreye girmeli

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, 10 günde 13 milyon maske dağıttıklarını belirterek, "Eczanelerde bu tempoda maske dağıtmamız sürdürülebilir gibi durmuyor. Belediyeler ve muhtarlıklar devreye girmeli" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2020 15:52
İstanbul Eczacılar Odası Başkanı: Maske dağıtımında belediyeler ve muhtarlıklar devreye girmeli

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle devlet tarafından vatandaşa verilen ücretsiz maskelerin dağıtımıyla ilgili yeni bilgiler verdi.

Habertürk TV’ye konuşan Zafer Cenap Sarıalioğlu, şunları söyledi:

"13 milyon maske dağıttık"

"Sağlık Bakanlığı 20-65 yaş arası vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtıyor. 20-65 yaş dışında kalan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin maske taleplerini karşılayamıyoruz.

20-65 yaş grubunda olup kronik rahatsızlığı olanlar da evden çıkamadıkları için maske alamıyorlar.

Geçen hafta sonundan itibaren, yaklaşık 10 gündür maske dağıtmaya devam ediyoruz. İstanbul’da şimdiye kadar yaklaşık 13 milyon maske dağıttık.

Ücretsiz maske için belediyeler ve muhtarlıklar devreye girmeli

Ancak bu dayanabilir bir tempo değil. Bu tempoda maske dağıtmamız sürdürülebilir gibi durmuyor. Eczanelerimizde maske dağıtımı dışında rutin işlerimizi yapamaz olduk. İlaç hizmetimizi, danışmanlık hizmetimizi veremez olduk.

Bizim talebimiz belediyelerin ve muhtarlıkların da devreye girmesi… Maske dağıtımını birkaç elden yapmamız gerekiyor. Yeni düzenlemelere ihtiyacımız var."

İlgili Haberler