IŞİD Kadısı tutuklandı

IŞİD Kadısı tutuklandı
IŞİD kadısı olduğu ve 2016 yılında iki Türk askerinin yakılarak öldürülmesi kararını verdiği iddia edilen Suriyeli Jamal Abdul Rahman Alwi, dün halktv.com.tr'de yayınlanan İsmail Saymaz'ın yazısı sonrasında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Alwi tutuklandı.

Türkiye, IŞİD kadısı olduğu ve 2016 yılında iki Türk askerinin yakılarak öldürülmesi kararını verdiği iddia edilen Suriyeli Jamal Abdul Rahman Alwi'nin Gaziantep'te yaşadığı ve kuşçu dükkanı olduğunu İsmail Saymaz'ın yazısı ile halktv.com.tr'den öğrenmişti.

İsmail Saymaz, Alwi'yi yazısında şöyle anlatmıştı:

Alwi yıllardır yaşadığı Gaziantep'te bir ihbar sayesinde 15 Haziran 2020'de tesadüfen yakalandı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılındaki istihbarat raporuna göre 'Cemal Alavi' diye bilinen Alwi, Azez'in IŞİD tarafından kontrol edildiği üç yıl boyunca şeri mahkemede kadılık görevi yaptı ve idam fetvaları verdi.

Alwi, 18 Haziran 2020'de cezaevine gönderildi.
Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde IŞİD yöneticiliğinden dava açıldı. İddianamede, 2013-2016 yıllarında IŞİD içerisinde yer aldığı, kadılık yaptığı, iki Türk askerinin de olduğu kişiler için infaz fetvası verdiği ileri sürüldü.
İlk duruşma 22 Eylül 2020'de görüldü.
Avukatı, geçmişte Türk basınında Alwi hakkında Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Yavuz Selim Birliği'nde komutan yardımcısı olduğu yönünde haberlerin yayınlandığını ifade etti.
Alwi, 2 Mart 2021'de tahliye edildi.
"Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti" gerekçesi gösterilerek, Alwi'ye konutu terk etmeme ve yurt dışına çıkmama tedbiri kondu. Bu tedbir 26 Haziran'da kaldırıldı.

Gözaltına alındı

Gündeme bomba gibi düşen bu haberin ardından, Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD'in 2016'da iki askeri şehit etmesine ilişkin soruşturması kapsamında, olayın emrini verdiği iddiasıyla Jamal Abdulrahman Alwi'yi yakaladı.

İki askerden Fethi Şahin'in babası Mehmet Şahin, Alwi'nin gözaltına alınması sonrası, "İki asker yanıyor, adam serbest dolaşıyor. O zaman devletle bağı var. Ben çözemedim" demişti.

Tutuklandı

Gözaltına alınan Alwi, nöbetçi mahkemeye çıkartıldı. Nöbetçi mahkemece tutuklanan Alwi cezaevine gönderildi.