İntiharlar, cinayetler... Dünyanın en gizemli hotellerinden biri: Cecil Hotel'de neler oldu?

İntiharlar, cinayetler... Dünyanın en gizemli hotellerinden biri: Cecil Hotel'de neler oldu?
Cecil Otel, kısmen karanlık geçmişi sayesinde Los Angeles’ın en ünlü otellerinden biridir. Bazıları; katillere, akıl hastalarına ve hayaletlere ev sahipliği yapan Cecil’in sıradan bir otel olmadığını ve lanetli olduğunu söyleniyor...

Cecil Hotel’in tarihi 1924 yılına kadar dayanıyor. Amerika’nın giderek büyüdüğü, Los Angeles’ın küçük bir kasabadan kocaman bir dünyaya dönüşeceği 1920’lerde var olan ekonomik ve trustik büyümenin önüne geçilemiyordu. Mevcut otel sayısı ise dönemin ihtiyaçlarını karşılayamadı. İhtiyaç dolayısıyla inşa edilen otellerden birisi de Cecil Hotel’di. 20 Şubat 1924’te açıldı ve müşterilerine hizmet etmeye başladı.

whatsapp-image-2023-03-11-at-13-16-33.jpeg

Suç merkezi haline geldi

Ancak Los Angeles’ın hızlı yükselişi 5 yıl içerisinde çöküntüye uğradı. Büyük Buhran adı verilen büyük ekonomik kriz ABD ekonomisini felç etti, bundan Los Angeles ve Cecil Hotel de etkilendi. Ekonomik buhran insanları o kadar etkiledi ki kimse yarınını düşünemedi. Haliyle otelin müşterileri de artık turistler değil, sokaklarda kalan, yoksul ya da polisten kaçan suçlu insanlardı. İhtişamıyla anılan Cecil Otel artık olaysız bir gün geçirmiyor, polislerin uğrak noktalarından biri oluyordu. Otelin ucuz konaklama imkanı sağlaması da buna zemin hazırlıyordu. Azıcık para kazanan insanlar sığınmak için burayı tercih ediyorlardı.

Tuhaf bir ölüm

cecilhotel2.webp

1985’te Cecil, sadece ünlü seri katil Richard Ramirez’e değil, aynı zamanda katil Jack Underweger’e de ev sahipliği yaptı. Ayrıca yıllar boyunca ilginç ölümler zincirinin de yeri olmuştur, bu ölümlerden en yenisi de Elisa Lam’ın ölümüdür.

Şubat 2013’te ölümünden iki hafta sonra, otel müşterileri ve personeli suyun tadının ve görünüşünün değiştiğinden şikâyet etmeye başladığında, 21 yaşındaki Elisa’nın cesedi bulundu. Tam iki hafta boyunca kızın cesedi habersizce çatıdaki su tanklarının içinde çürüyormuş.

cecilhotel5.png

Soruşturma, polisleri otelin çok ilginç bir güvenlik görüntüsüne yöneltti. Video, Elisa’nın tek başına asansöre girdiğini ve panodaki düğmelere basmak için durduğunu gösteriyor. Tuşları çalıştırmadaki birkaç başarısız girişimden sonra asansörden çıkıyor ve orada olmayan biriyle konuşuyor gibi görünüyor. Sonra uzaklaşıyor ve bir zaman sonra asansörün kapıları kapanıyor. Yetkililer, bu video kaydedildikten sonra Elisa’nın su tankına ulaştığına ve boğulduğuna inanıyorlar.

Elisa, Cecil’deki birçok tuhaf ölümden sadece biri. Pauline Otton dokuzuncu kattaki odasından atladı ve George Gianinni'nin üzerine düşerek onun da ölümüne sebep oldu. Çözülemeyen bir diğer olay ise Goldie Osgood, diğer bir adıyla güvercin kadın, cinayeti. Richard Ramirez otelde kalmadan çok önce kadın, yedinci kattaki odasında soyulmuş, boğulmuş, tecavüze uğramış ve bıçaklanmış halde bulundu.

cecilhotel11.jpg

Gecenizi Cecil Hotel'de geçirmek pek doğru bir seçenek olmayabilir...