İnternetten satılan kozmetik ürünlere dikkat

İnternetten satılan kozmetik ürünlere dikkat
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, internette satılan kozmetik ürünlerle ilgili uyarı yaptı. Saydan, "Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor" dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, eczane dışında satılan kozmetik ürünlerin 220’sinin denetlendiğini, denetlenen bu ürünlerin 145’inin teknik düzenlemeye aykırı, 6’sının ise güvensiz olduğunun tespit edildiğini söyleyerek, "Güvensiz ürünlerin içinde sıvı sabundan saç bakım ürününe kadar birçok ürün bulunuyor" dedi.

'İnternet sahte kozmetik ürünlerle dolu'

Dünyada 400 milyar doları bulan kozmetik pazarının Türkiye’de de hızla büyüdüğünü söyleyen Saydan, “Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ihracatı her yıl ortalama yüzde 10 büyüme kaydediyor” dedi.

Saydan konuyla ilgili yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Tüketimin bu kadar büyümesi, güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet gibi ortamlarda çok sayıda kalitesiz, sahte ürünlerin olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi bizleri son derece endişelendiriyor. Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması kamu sağlığı için çok önemli. Sağlık Bakanlığı'nın verileri de gösteriyor ki, internet gibi ortamlarda satılan bu ürünlerin tam denetimi yapılamıyor ve insan sağlığı hiçe sayılıyor.

Ülkemizde vatandaşımız yanıltıcı reklamlardan korunmadığı için kozmetik ve bitkisel ürünlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekmektedir.”

 

Etiketler :