Botoks ve dolgu yaptıranlar koronavirüs aşısı olabilir mi?

Botoks ve dolgu yaptıranlar koronavirüs aşısı olabilir mi?
ABD'de Moderna koronavirüs mRNA aşısının, 15 bin 184 kişiden sadece 3’ünde yan etki olarak dolgu bölgesinde şişlik ve hassasiyet geliştiğini belirten Dr. Erdoğan, "Aşılanma öncesi ve sonrası uzman hekimlerce dolgu ve botoks uygulamaları yapılabilir." dedi

Türkiye'de genelinde sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlamasıyla birlikte aşıların kısa ve uzun dönem etki ve yan etkileri de tartışılmaya başlandı.

ABD’de dolgu yaptıran 3 hastada Moderna adlı m-RNA yan etkisi ortaya çıkınca, kozmetik işlemler yaptıran hastalarda da aşı olup olmama konusunda kararsızlık yaşanmaya başladı. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin (ASDS) konuyla ilgili bir kılavuz yayımlayarak bu endişelere son verdiğini söyledi.

Sadece 3 kişide yan etki görüldü 

Moderna m-RNA aşısı yan etkileri haberlerinin tedirginliğe neden olduğunu söyleyen Dr. Erdoğan, ABD'de Moderna koronavirüs mRNA aşısının, Faz3 çalışmasına katılan 15 bin 184 kişiden sadece 3’ünde yan etki olarak dolgu bölgesinde şişlik ve hassasiyet geliştiğini belirten Dr. Erdoğan, şunları söyledi: 

"Plasebo grubunda benzer bir yan etki görülmemişti. Yan etki gelişen hastalardan ikisinde 6 ay önce yanak dolgusu, birine ise aşılamadan 2 gün sonra dudak dolgusu uygulanmıştı. Bu üç kişinin tüm reaksiyonları steroidler ve antihistaminik tedavisi gibi basit bir tedavi ile tamamen çözüldü. Bu reaksiyonların nedeni, immünolojiktir. Yani aşı yapıldığında bağışıklık sisteminin uyarılması ile yangısal reaksiyonların artması ile bazı kişilerde dolgu maddeleri de dahil olmak üzere yabancı maddelere karşı aşırı duyarlılık şeklinde iltihabi tepki gelişebilir. Basit bir tedavi ile kolayca ortadan kaldırılabilir."

"Aşılanma öncesi ve sonrası dolgu ve botoks uygulamaları yapılabilir"

Dolgu veya botulinum toksin gibi diğer kozmetik işlemlerle ilgili herhangi bir yan etki bildirilmediğini vurgulayan Dr. Erdoğan, "Dolgu uygulaması yaptıran hastaların endişe etmemesi gerek. Aşılanma öncesi ve sonrası dolgu ve botoks uygulamaları yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken konu, dolgu ve botoks gibi bütün kozmetik uygulamaların alanında tecrübeli uzman hekimlerce yapılması gerekliliğidir" dedi. 

DHA